U toku Evropskog prvenstva u fudbalu, na stolovima u dnevnim sobama ponovo će dominirati slani zalogaji.
Uoči početka Evropskog prvenstva u fudbalu, Udruženje za informiranje potrošača (VKI) prikupilo je nutritivne vrijednosti 46 maloprodajnih grickalica i uporedilo ih koristeći Nutri-Score .
Ali nisu samo klasici poput čipsa i kokica veoma popularni, već i "zdravije" verzije. Ispitani proizvodi uključivali su čips od krompira, povrća i tortilja, kokice, orašaste plodove, so i štapiće za pecivo, kao i prelive od kikirikija, uključujući 9 certifikovanih organskih proizvoda.
U ukupnom rezultatu, 8 proizvoda je postiglo Nutri-Score "A", 1 proizvod je klasifikovan kao "B", 8 drugih grickalica je postiglo "C", 16 puta je određeno "D" i 13 grickalica je samo ocijenjeno " E".
Nutri -Score skala pretvara nutritivnu vrijednost hrane u skaliran kod u rasponu od A (najviši nutritivni kvalitet) do E (najniži nutritivni kvalitet) i obojen od zelene do crvene boje. Ova klasifikacija ima za cilj da pruži informacije o zdravstvenim prednostima hrane.
Među 8 proizvoda koji su dobili najbolju ocjenu (Nutri Score “A”), 5 grickalica je bilo na bazi mahunarki (kao što su leća, grašak i slanutak) . Osvojili su bodove sa nižim sadržajem soli i visokim sadržajem proteina i vlakana.
“Ali budite oprezni, ne preporučuju se automatski sve grickalice na bazi mahunarki”, naglašava nutricionistkinja VKI-ja Tereza Bauer.
"Posebno kada su u pitanju grickalice od mahunarki, postoji širok raspon ovisno o sadržaju soli i udjelu mahunarki", dodala je.
Nutri-Score se kreće od "A" (npr. prirodne hrskave kuglice od zelenog graška, kikiriki, udio organskog čipsa od leće, morska sol), do "C" (čips od leće…) do "D" (zalogaj za užinu, slatki humus čips…).
Postoje i razlike kod kokica: ako ih sami pripremite u šerpi s malo ulja i soli, dobit ćete užinu sa tamnozelenim Nutri-Scoreom, dok kokice za mikrovalnu ili gotove kokice u paketu obično imaju Nutri rezultat od C do E. Palmino ulje se također često može naći u kokicama za mikrovalnu, a ponekad i u gotovim kokicama.
Orašasti plodovi smatraju se zdravom hranom jer su bogati proteinima i vlaknima i sadrže zdrave nezasićene masne kiseline. Ali treba dobro pogledati, jer nije svaka varijanta podjednako preporučljiva: najjeftiniji su orašasti plodovi koji nisu soljeni i u koje nisu dodane masnoće ili drugi sastojci (šećer, med i sl.) - to su svakako zdrave grickalice u malom preporučene količine (25 grama dnevno).
Pečeni i slani orašasti plodovi obično imaju Nutri-Score C zbog dodane soli i nalaze se u žutoj zoni semafora za hranu. VKI preporučuje usporedbu sadržaja soli u slanim orašastim plodovima i odabir onih proizvoda koji imaju manji udio soli. Orašasti plodovi obloženi tijestom, kao što je NicNacs, uglavnom imaju Nutri-Score E zbog visokog sadržaja masti i soli, a premaz tijesta često sadrži šećer.
Kao što se i očekivalo, čips ima lošije rezultate zbog sadržaja soli i masti. S izuzetkom jednog proizvoda, ocijenjen je Nutri-Scoreom “D”. Rezultati za čips od povrća također su bili otrežnjujući. Oni su također spadali u kategoriju "D". „Čips od povrća obično sadrži mnogo masti i soli “, objašnjava Tereza Bauer.
"Tu je i sadržaj šećera. Prilikom prženja voda isparava, što koncentriše šećer koji se prirodno nalazi u povrću."
Grissini i drugi štapići za pecivo iznenađuju svojim rezultatima. Ovisno o svom sastavu, ove grickalice imaju Nutri rezultat od “C” do “E”. Sadržaj soli ovdje je poseban problem.
U slučaju slanog keksa, od pereca do štapića, obično je očigledno da su veoma bogati solju. To se također odražava na Nutri-Score: iako imaju niži sadržaj kalorija od, naprimjer, čipsa, ne mogu postići bodove u Nutri-Scoreu zbog izuzetno visokog sadržaja soli i na kraju imaju rezultat E.
“Grickalice sa tako povoljnim nutritivnim rezultatom idealno bi trebalo jesti samo umjereno”, zaključuje Tereza Bauer.
"Na kraju krajeva, količina i redovnost su presudni. Bolje je jesti malu porciju rjeđe, ali sa više uživanja i onda bez grižnje savjesti", dodala je.