visoke temperature

Užareno na Balkanskom i Apeninskom poluotoku: Dešavaju se vremenski fenomeni. Struka nema objašnjenje

Veliki dio Evrope zahvatio je toplinski val, čiji se vrhunac očekuje ovih dana. U Italiji je 19 većih gradova od Sicilije do Trsta pod crvenim upozorenjem zbog visokih temperatura. Novi toplinski val zahvatio je i zemlje Balkana.

U Italiji se toplinski val danas i u srijedu očekuje na vrhuncu. Za danas je crveno upozorenje, koje znači da će visoke temperature zaprijetiti i inače zdravim ljudima, objavljeno u 19 talijanskih gradova, a za srijedu u 22, javlja italijanska novinska agencija Ansa.

Dugotrajni toplinski val zahvatio je i planinska područja na Apeninskom poluotoku. Kako je objavila regionalna agencija za okoliš Arpa za dolinu Aosta, temperature su tokom vikenda bile iznad nule 33 sata na najvišem vrhu Alpa Mont Blanc.

Hrvatski hidrometeorološki zavod za danas je izdao crveno upozorenje za cijelu obalu Jadrana, dok za ostale dijelove zemlje zbog visokih temperatura vrijedi narandžasto upozorenje.

U srijedu će cijela država biti u crvenom. U Hrvatskoj će se danju temperature kretati između 33 i 38 stepeni Celzijusa, a najtoplije će biti u centralnoj Dalmaciji.

S ekstremno visokim temperaturama bore se i drugdje na zapadnom Balkanu, a očekuje se da će toplinski val potrajati do kraja sedmice.

U Bosni i Hercegovini, prema prognozama Hidrometeorološkog zavoda Federacije BiH, danas će na jugu zemlje temperature doseći 42 stepena Celzijusa.

U Srbiji će se, prema najavama meteorologa, živa popeti do 41 stepeni Celzijusa, a Beograđane će mučiti i tropske noći.

Slično će biti i u Crnoj Gori gdje će temperature dosezati i 40 stepeni Celzijusa.

I u Mađarskoj se danas očekuje između 32 i 37 stepeni Celzijusa, a na području koje graniči s Vojvodinom i Rumunjskom živa bi se mogla popeti i do 40 stepeni Celzijusa, prenosi mađarska tiskovna agencija MTI.

Već u ponedjeljak rekordne vrućine zabilježene su iz još nekih evropskih zemalja. Velika Britanija doživjela je dosad najtopliji dan u godini. U Cambridgeu se živa popela na 34,8 stepeni Celzijusa, javlja njemačka novinska agencija DPA.

I u Njemačkoj su, prema tamošnjim meteorolozima, u ponedjeljak izmjerene najviše temperature ove godine, tačnije 35,7 stepeni Celzijusa u mjestu Bad Neuenahr-Ahrweiler na jugu pokrajine Rhineland-Pfalz.

Na arhipelagu Svalbard na Arktiku tokom vikenda je izmjerena najviša temperatura u augustu ikada, koja je premašila 20 stepeni Celzijusa, objavio je u ponedjeljak Norveški meteorološki zavod.

Prethodni augustovski rekord iznosio je 18,1 stepen Celzijusa, koji je postavljen 31. augusta 1997., a najviša temperatura do sada iznosila je 25. jula 2020. i iznosila je 21,7 stepen Celzijusa, prenosi francuska novinska agencija AFP. Prosječne augustovske temperature na Svalbardu su između šest i devet stepeni Celzijusa.