Vijesti

Uzbuna zbog Čečena u BiH: Ministarstvo sigurnosti traži detaljnu analizu sigurnosnih agencija

Ministarstvo sigurnosti traži Blizu stotinu osoba iz Čečenije, republike u sastavu Ruske Federacije, izbjegavajući učestvovanje u ruskom napadu na Ukrajinu, stiglo je u Bosnu i Hercegovinu gdje trenutno borave u blizini graničnog prelaza Maljevac

Ministarstvo sigurnosti BiH raspolaže infomacijom da se u BiH trenutno nalazi grupa od 50-tak državljana Rusije. Uglavnom sa područja Čečenije.

Te osobe su na legalan način ušle u našu državu na osnovu bezviznog režima i mogu boraviti do 30 dana, saopćeno je iz Ministarstva sigurnosti BiH.

Većina tih osoba nalazi se u blizini graničnog prijelaza Maljevac. Žele nastaviti put prema EU, jer prema vlastitim izjavama žele izbjeći mobilizaciju u svojoj zemlji.

Ministarstvo sigurnosti traži informacije

Ministarstvo sigurnosti BiH zajedno sa Graničnom policijom BiH i Službom za poslove sa strancima BiH poduzet će sve mjere iz svojih zakonskih nadležnosti te nastaviti pratiti situaciju na terenu.

Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine traži od nadležnih sigurnosnih agencija i detaljnu analizu trenutne situacije. Nakon toga će sačiniti prijedlog mjera s ciljem očuvanja sigurnosne situacije u BiH.

“Dobio sam poziv za rat u Ukrajini, otišao sam da ne ratujem u Ukrajini, pobjegao sam sa porodicom”, kaže Ilijas.

Ministarstvo sigurnosti traži Čečeni na granici BiH žele ući u Hrvatsku
Blizu stotinu čečena na Maljevcu želi preći u Hrvatsku / Foto: AA

Navode da su u glavni grad Bosne i Hercegovine stigli avionom

Inače, posjeduju ruske pasoše. Za RSE navode da su u glavni grad Bosne i Hercegovine stigli avionom, letom iz Istanbula. Ne žele se fotografisati i kažu da im je cilj samo da uđu u Hrvatsku.

Navode da ih u Velikoj Kladuši ima oko 100.

Ministar sigurnosti BiH Selmo Cikotić izjavio je za RSE da se radi o pedesetak osoba koji su na legalan način ušli u Bosnu i Hercegovinu.

“Oni žele politički azil u Hrvatskoj. Hrvatska to trenutno ne prihvata. Ima nekih ‘nesuglasica’ između naše i hrvatske granične policije”, rekao je Cikotić.

Dodao je da je angažirana i Služba za poslove sa strancima BiH.

”Zasad je to kontrolisan broj i nemamo procjenu da bi moglo ići u tom pravcu”, kazao je Cikotić za RSE.

U nadležnosti Ministarstva sigurnosti su i Granična policija BiH i Služba za poslove sa strancima koja se bavi pitanjem migracija.

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova Hrvatske nisu odgovorili na upit RSE koliko je do sada Čečena ušlo u Hrvatsku.

Blizu stotinu čečena na Maljevcu želi preći u Hrvatsku / Foto: AA
Fotografije sa granice / Foto: AA
Foto/ AA
Foto: AA