BiH protiv Rumunije: “Zmajevi” napokon postigli pobjedu, Prevljak spasio Peteva!

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine u drugom kolu Lige nacija dočekala je selekciju Rumunije i slavila sa 1:0.

"Zmajevi" nakon remija protiv Finske u prvom kolu grupe 3 Lige B na gostovanju u Helsinkiju (1:1) željeli su pobjedu protiv Rumuna, koji su na startu poraženi od Crne Gore u gostima (0:2).

S obzirom na to da će reprezentacije odigrati čak četiri utakmice u Ligi nacija u samo desetak dana, selektori su očekivano promiješali sastave.

Sa meča na Bilinom polju (Foto: N. Grabovica)

Tako će BiH u odnosu na duelu Finskoj imati šest novih igrača u startnoj postavi, a Rumuni čak sedam.

Utakmica se igrala u Zenici, na stadionu Bilino polje, gdje je pred početak utakmice počela padati snažna kiša.

Novo mučenje za "Zmajeve" (Foto: N. Grabovica)

Glavni sudija je Nijemac Sascha Stegemann, asistirat će mu zemljaci Mark Borsch i Christian Gittelmann.

Sastavi: BOSNA I HERCEGOVINA: Šehić, Ćivić, Sušić, Saničanin, Džeko, Cimirot, Gojak, Ahmedhodžić, Stevanović, Prcić, Duljević. Selektor: Ivaylo Petev.

RUMUNIJA: Nița, Camora, Rus, Manea, Chiriches, Cicaldau, Puscas, Maxim, M. Marin, Burca, R. Marin. Selektor: Edward Iordanescu.

TOK UTAKMICE

90+4 - Kraj. BiH je pobijedila sa 1:0, nakon remija u Finskoj imamo i trijumf!

90+2 - Šehić brani pokušaj Cicaldaua iz slobodnog udarca.

90 minut - Igrat će se četiri minute sudačke nadoknade.

87 minut - Sreća za nas. Cicaldau je oklijevao da šutira sa 16 metara, što su naši igrači iskoristili i blokirali njegov pokušaj.

85 minut - Rumuni sada igraju poput nas u porvom dijelu, napadaju, ali stihijski, bezglavo. Naši, s druge strane, djeluju razigrano, čuvaju loptu, ali i pokušavaju probiti po bokovima.

81 minut - Ulazi u igru povratnik u redove "Zmajeva" Bešić. Izašao je Stevanović. Mijenjaju i Rumuni. Ušao je Hanca umjesto Manee.

78 minut - Vrijeme prolazi, mi vodimo i to je najbitnije.

74 minut - Trostruka izmjena kod Rumuna. Izašli su Puscas, Rus i Maxim, ušli su Tanase, Ivan i Alibec.

73 minut - Rumuni sada više napadaju. Ne bi valjalo da se potpuno povučemo...

71 minut - Smailu Prevljaku je ovo bio sedmi gol u 21 nastupu u dresu BiH.

69 minut - Prevljak pogađa za 1:0! Golman Nita je nakon centaršuta kratko odbio loptu, a baš kao i u Finskoj, na pravom mjestu bio je naš džoker.

68 minut - Izmjena na lijevom beku u bh. timu. Kolašinac u igri umjesto Ćivića.

65 minut - Trese se mreža Rumuna! No, naša radost je kratko trajala, sviran je prekršaj u napadu. Ništa od gola Ahmedhodžića koji je bio u kontaktu sa golmanom Nitom u golmanskom prostoru i glavom prebacio loptu u mrežu.

64 minut - Ponovo period naše inicijative. Razmahali su se Ćivić, Pjanić, Hadžiahmetović... Možemo li do gola?

60 minut - Imamo više nego dvostruko napada od Rumunije (37/15), ali i manje udaraca (6/9).

55 minut - I dalje po starom, imamo inicijativu, ali jalovu. Sve više pokušavamo solo-prodorima.

49 minut - Ne može se reći da našima nedostaje volje. No, jednostavno nemamo igru kojom bismo postigli gol.

46 minut - Počelo je drugo poluvrijeme. Naš selektor Petev izveo je kapitena Džeku, traku je preuzeo Pjanić, koji je ušao na poluvremenu. Izašli su još Prcić i Cimirot, a ušli Hadžiahmetović i Prevljak koji je postigao gol za izjednačenje u Finskoj.

Pjanić ušao na početku drugog dijela (Foto: N. Grabovica)

45 minut - Gotovo prvo poluvrijeme, "Zmajevi" ispraćeni zvižducima u svlačionicu!

43 minut - Džeko uputio prvi naš udarac u okvir, ali golman Nita dobro je reagirao.

Ćivić tokom meča u Zenici (Foto: NSBiH)

37 minut - Rumuni ponovo promašuju gotov pa nemoguće. Puskas sa pet metara pogađa golmana Šehića, a odbijenu loptu Burca sa sedam metara šalje pored gola.

35 minut - Rumuni su uspostavili ravnotežu, agresivnije idu prema našem golu.

30 minut - Lopta i dalje kruži na sredini terena, bez pravog dodavanja naprijed. Vodimo 6/1 i u kornerima.

26 minut - Nekoliko minuta nepovezane igre s obje strane. U napadima 21/3 za BiH!

Gojak u akciji (Foto: NSBiH)

22 minut - Šansa i za nas. Gojak je ubacio iz kornera, Saničanin sa šest metara, istina iz ne baš idealne pozicije, šutirao glavom pored gola.

19 minut - U jeku naših napada, "mrtva" šansa za Rumune. Iz praznog gola loptu je izbio Ahmedhodžić, sreća pa je i Puskas, koji je prethodno prošao golmana Šehića, slabo šutirao!

Džeko na terenu proveo 45 minuta (Foto: N. Grabovica)

16 minut - Prvi napad Rumuna. R. Marin nakon kontre šutira pored gola.

15 minut - Nezgodan pad lijevog beka bh. tima Ćivića. Ukazuje mu se pomoć.

13 minut - Napadamo preko oba krila, pogotovo preko desne strane i Stevanovića, no nakon centaršuta još nema šuta. Rumuni sve izbijaju daleko od gola.

Podrška bh. timu sa tribina (Foto: NSBiH)

11 minut - Burca žestoko startao na Džeki. Ipak nema žutog kartona.

9 minut - Već smo izveli devet napada, Rumuni nijedan. Upisali smo i tri kornera.

5 minut - Agresivan početak našeg tima, Rumuni ne mogu izbiti loptu sa svoje polovine. No, nema još pravog udarca "Zmajeva".

1 minut - Nakon 20 minuta kašnjenja, utakmica je počela. "Zmajevi" love pobjedu!

20:58 - Meč još ne počinje, ali se barem ekipe i sudije u tunelu spremaju izaći na teren.

20:51 - Utakmica navodno kasni na zahtjev Rumuna zbog - jake grmljavine?, prenosi BHT.

20:49 sati - Početak meča u Zenici kasni već četiri minute, razlozi su vjerovatno tehničke prirode. Reprezentacije još nisu na travnjaku.