genocid u Srebrenici

Potresan govor Almase Salihović pred Generalnom skupštinom UN-a

(Foto: Screenshot)

U Generalnoj skupštini UN-a počela je komemoracija za žrtve genocida u Srebrenici. Ovo je prvi put da se održava komemoracija u UN-u nakon što je usvojena Rezolucija o genocidu u Srebrenici. Pratite uživo tekstualni prijenos.

  • Kraj prenosa uživo

    Poštovani čitaocu, ovdje završavamo naš tekstualni prenos sa komemoracije u UN-u. Sve aktualnosti pratite na našem portalu Raport.ba.
  • Lagumdžija odjavio komemoraciju

    Lagumdžija je završio komemoraciju sa nadom da će sjećanje na Srebrenicu ostati kao podsjetnik svijetu da među nama nema mjesta za one koji negiraju genocid, koji prekrajaju historiju, koji veličaju ratne zločince, umjesto da se pridruže nama.

    "Pozivamo ih da se pridruže nama u izgradnji mostova pomirenja, baziranih na istini. Ovaj događaj je poziv svjetskim liderima, liderima u regiji i u našoj zemlji da djeluju na postizanju istine, pravde, povjerenja i učenju historijskih fakata, sjećajući se žrtava i odavajući im počast, identifikaciji nestalih i dovođenju pred pravdu",

    Zahvalio se svim učesnicima, posebno Almasi Salihović koja je preživjela genocid, na njenom svjedočenju pred Generalnom skupštinom UN-u.
  • Muftija Grabus: U Srebrenici je ubijeno na hiljade svjetova

    Muftija sarajevski Nedžad-ef. Grabus kazao je kako su se U BiH tokom stoljeća, simbolički kazano, dodirivali munare džamija, tornjevi katoličkih i pravoslavnih crkava te sefardske i aškenaske jevrejske sinagoge.

    "Srebrenica nas opominje i podsjeća kako strašno nasilje devastira etičke dimenzije koje čuvaju ljudsko dostojanstvo. U Srebrenici je prekršeno zlatno pravilo - zapovijed protiv neopravdanog ubijanja - i tako je ubijeno na hiljade svjetova. Jedan čovjek je jedan svijet. U etičkom monoteizmu u Starom i Novom zavjetu, te u Kur'anu, svaka osoba je svijet za sebe.

    U Svetoj Knjizi, Kur’anu Časnom, čitamo: 'Ko ubije nekoga koji nije ubio nikoga, ili onoga koji na Zemlji nered ne čini - kao da je cijeli svijet ubio, a ko spasi jedan život kao da je spasio živote svih ljudi.' (El-Maida, 32)", kazao je ef. Grabus. Kompletan govor pročitajte OVDJE.
  • Almasa Salihović održala potresan govor

    Glasnogovornica Memorijalnog centra Srebrenica Almasa Salihović govorila je UN-u.

    Njen govor bio je potresan. Almasa je kao osmogodišnja djevojčica preživjela genocid u Srebrenici, ali nije njen brat.

    "Živjeli smo bez osnovnih uvjeta. 11. jula 1995 naši najgori strahovi su se ostvarili. Imala sam osam godinama i sjećam se bespomoćnosti. Držala sam se za majku i mislili da ćemo biti sigurni. Moja sestra i brat su išli ispred nas. Tad sam zadnji put vidjela brata, kako baca bilježnicu jer su u njoj bile molitve na arapskom. Svakim da prolazim tim mjestom i sjećam se toga. Njen cijeli govor pročitajte OVDJE.
  • Konaković: Rezolucija je više od dokumenta

    Generalnoj skupštini UN-a obratio se i ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković. On je čestitao svima koji su radili na usvajanju Rezolucije o Srebrenici.

    "Ova rezolucija je više od dokumenta, to je obećanje da ćemo se sjećati i odavati počast žrtvama Srebrenice. To je posvećenost da se takvi užasi nikada neće zaboraviti i da ćemo nastaviti težiti pravdi i pomirenju.

    Posebno želim spomenuti i izraziti duboko poštovanje prema Majkama Srebrenice. Vaša snaga i otpornost nas sve inspirišu. Bili ste glas žrtava i savjest naše nacije. Vaša nepokolebljiva potraga za istinom i pravdom osigurava da sjećanje na izgubljene nikada ne izblijedi", rekao je Konaković. Kompletan govor pročitajte OVDJE.
  • Bećirović: Tri ključna razloga za Rezoluciju

    Generalnoj skupštini UN-a videolinkom obratio se predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović.

    On je naveo kako UN ne smije nikada zaboraviti šta se desilo u Srebrenici. Bećirović se zahvalio što je UN usvojio Rezoluciju u Srebrenici kojom se afirmira kultura sjećanja.

    Bećirović je naveo tri razloga zbog kojih je usvojena Rezolucija ključna.

    "Prvo glasanjem za ovu Rezoluciju očuvan je kredibilitet UN-a jer su sudovi UN-a presudili da se u Srebrenici desio genocid.
    Drugo, glasanjem za ovu Rezoluciju upućena je planetarna poruka obespravljenim ljudima da ima nade za istinu.
    Treće genocid u Srebrenici pravna je činjenica koju negatori ne mogu izbrisati.

    U svojstvu predsjedavajućeg, posebno želim da naglasim da se ratni zločinci ne smiju skrivati iza cijelih naroda. Rezolucija predstavlja priliku za katarzu", rekao je Bećirović.
  • Lagumdžija uputio poziv svjetskim liderima

    Lagumdžija se na otvaranju zahvalio svim koji su glasali za Rezoluciju te je pozvao sve lidere svijeta da se suoče sa politikama koje dovode do genocida.

    "Ovaj događaj je ujedno i naš poziv liderima da djeluju u pravcu postizanja pravde, povjerenja i dijaloga, priznavanja i podučavanja historijskih činjenica, odavanja počasti i sjećanja na žrtve, utvrđivanja identiteta onih koji su još uvijek nestali i privođenja svih izvršitelja pravdi, suočavajući se s korijenima politika koje su dovele do genocida", rekao je Lagumdžija.

    Dodao je da je 14 žrtava jutros pronašlo svoj smiraj te podsjetio da neke žrtve još nisu pronađene.

    Uputio je riječi zahvalnosti sekretaru UN-a, koji danas nije bio u mogućnosti doći te je poslao svog savjetnika.
  • Ambasador Lagumdžija vodi program

    Program komemoracije vodi ambasador BiH u UN-u Zlatko Lagumdžija.
  • Ko se obraća?

    Pred Generalnom skupštinom obratiti će se ambasador Bosne i Hercegovine pri Ujedinjenim nacijama Zlatko Lagumdžija, predsjedavajući Generalne skupštine UN-a, potom podsekretarka UN-a za istraživanje genocida, potom ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković, ali i muftija sarajevski Nedžad ef. Grabus.
  • UŽIVO PRENOS