Vijesti

Klanjana dženaza za 50 žrtava genocida

Danas se obilježava 27. godišnjica genocida u Srebrenici, a u Memorijalnom centru bit će klanjana dženaza-namaz i obavljen ukop za još 50 novoidentifikovanih žrtava.

Najmlađa žrtva koja će danas pronaći konačni smiraj je Salim Mustafić rođen 1979. godine u mjestu Tokoljaci kod Srebrenice. On je imao 16 godina u momentu kada je ubijen u ljeto 1995. godine. Njegovi posmrtni ostaci su ekshumirani iz masovne grobnice Liplje kod Zvornika, 2006. godine.

(Foto: AA)

Osim Salima, bit će ukopana još dva maloljetnika koji su u trenutku smrti imali samo 17 godina - Vahid Smajlović (1978) i Elvir Muminović (1978).

Najstarija žrtva koja će danas biti ukopana je Husejin Krdžić, rođen 1936. godine.

Konačan smiraj danas će naći i blizanci Hasanović. Semir i Samir su imali samo 20 godina kada su likvidirani. Rođeni su 1975. godine u Prohićima kod Srebrenice. Njihovi posmrtni ostaci su ekshumirani iz različitih masovnih grobnica otkrivenih na lokalitetima Liplje i Kamenica.

Klanjanje dženaze za 50 žrtava Foto: AA

Zajedno će biti ukopani i otac i sin, Hajdin i Sead Hukić. Hajdin (Zuhdo) Hukić je imao 53 godine u momentu smrti dok je njegov sin imao svega 21 godinu kada je ubijen.

(Foto: AA)

Sve žrtve koje će danas biti ukopane, s izuzetkom devet žrtava koje su ekshumirane iz masovne grobnice na lokalitetu Dobro Polje kod Kalinovika koja je otkrivena u junu 2021. godine, ekshumirane su iz masovnih grobnica koje su otkrivene tokom ranijih godine, neke od njih čak 1997. i 1999. godine, kao što su Liplje, Pilica, potom iz grobnica otkrivenih 2001, 2004, 2006. i 2011.

Jedan broj žrtava ekshumiran je iz masovnih grobnica koji su pronađeni u Kamenici, dolini smrti tokom 2001, 2007. i 2008. godine. Posmrtni ostaci nekih žrtava pronađeni su u dvije ili čak tri masovne grobnice.

Danas će biti ukopani: Šaban (Šećan) Ademović, rođen 1953. godine, Sabrija (Bekto) Aljić, rođen 1940. godine, Šaban (Avdo) Avdić, rođen 1960. godine, Munib (Sado) Bektić, rođen 1951. godine, Džemil (Šerif) Dedić, rođen 1962. godine, Mevlid (Junuz) Dudić, rođen 1970. godine, Mustafa (Avdo) Džananović, rođen 1960. godine, Kiram (Abdulah) Đozić, rođen 1957. godine, Nezir (Mustafa) Efendić, rođen 1941. godine i Mevludin (Rahman) Ferhatović, rođen 1972. godine. Bit će ukopani i Salim (Sulejman) Gabeljić, rođen 1968. godine, Sead (Ahmet) Gojčinović, rođen 1965. godine, Salko (Hasan) Hadžić, rođen 1969. godine, Hajrudin (Alaga) Halilović, rođen 1968. godine, Salko (Nazif) Halilović, rođen 1954. godine, Almir (Zurijet) Halilović, rođen 1975. godine, Esnaf (Džemal) Hasanović, rođen 1969. godine, Samir (Kadrija) Hasanović, rođen 1975. godine, Semir (Kadrija) Hasanović, rođen 1975. godine, Hamdija (Hamed) Hasić, rođen 1965. godine, Sead (Nazif) Hasić, rođen 1963. godine, Sead (Hajdin) Hukić, rođen 1974. godine, Sajit (Remzija) Hukić, rođen 1976. godine i Hajdin (Zuhdo) Hukić, rođen 1942. godine. Na kolektivnoj dženazi biće ukopani i Mevludin (Mahmut) Husić, rođen 1972. godine, Mustafa (Mehmed) Husić, rođen 1974. godine, Smajo (Ibrahim) Ibrahimović, rođen 1938. godine, Mehmed (Meho) Ibrahimović, rođen 1941. godine, Nesib (Zuhdo) Ibrahimović, rođen 1958. godine, Sakib (Šemso) Jahić, rođen 1972. godine, Mehmedalija (Edhem) Jugović, rođen 1960. godine, Nermin (Izet) Kaljević, rođen 197. godine, Smajil (Osman) Karić, rođen 1937. godine, Husejin (Avdo) Krdžić, rođen 1936. godine, Edhem (Abdulah) Merdžić, rođen 1949. godine, Mustafa (Ragib) Mešanović, rođen 1961. godine i Ramiz (Mujo) Mujčinović, rođen 1955. godine. Osim njih biće ukopani i Suad (Bekto) Mujić, rođen 1966. godine, Elvir (Hasan) Muminović, rođen 1978. godine, Salim (Idriz) Mustafić, rođen, 1979. godine, Muriz (Ragib) Mustafić, rođen 1966. godine, Smajo (Mujo) Nukić, rođen 1951. godine, Senad (Hamed) Osmanović, rođen 1975. godine, Ismajil (Rasim) Pilav, rođen 1952. godine, Rahmo (Bekto) Rahmić, rođen 1952. godine, Mensur (Habib) Rahmić, rođen 1975. godine, Adil (Mustafa) Selimović, rođen 1936. godine, Salčin (Mašo) Sinanović, rođen, 1938 godine, Vahid (Nurif) Smajlović, rođen 1978. godine i Senahid (Atif) Šečić, rođen 1956. godine.

(Foto: AA)

U mezarju Memorijalnog centra Srebrenica - Potočari do sada je ukopana 6.671 žrtva genocida koji je tadašnja Vojska Republike Srpske pod komandom osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića počinila nad Bošnjacima 1995. godine u Srebrenici.

Ovdje možete pratiti tekstualni prenos uživo:

13:32 - Završeno je klanjanje dženaze za 50 žrtava koje će naći smiraj. Tabute na rukama nose do mjesta ukopa.

13:23 - Počelo je klanjanje dženaze za 50 žrtava genocida u Srebrenici koje će danas biti ukopane. Dženazu predvodi reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović.

13:07 - Podne-namaz u Potočarima predvodi bivši reisu-l-ulema Mustafa ef. Cerić.

13:00 - Počelo je klanjanje podne-namaza, nakon čega će biti klanjana dženaza za 50 žrtava genocida, koje će ovog 11. jula biti ukopane u Potočarima.

Klanjanje dženaze za 50 žrtava genocida Foto: AA

12:52 - Djeca Srebrenice izvode Srebrenički inferno.

12:48 - Brojne delegacije polažu cvijeće - bijele ljiljane ispred spomenika ubijenim žrtvama genocida.

12:25 - Komemoracija u bivšoj fabrici akumulatora je završena. Slijedi vjerski dio uoči ukopa 50 žrtava genocida, koji će ovog 11. jula naći svoj smiraj.

12:05 - Nizozemska ministrica odbrane Kasje Ollongren rekla je da je samo jedan krivac za genocid u Srebrenici, a „to je vojska bosanskih Srba“.

„Zakazala je i međunarodna zajednica. „Odgovorna je i vlada Nizozemske, stoga vam nudimo najdublje izvinjenje, rekla je Ollongren”. Opširnije čitajte OVDJE.

11:54 - Srebrenica stoji kao upozorenje cijelom svijetu - nijedan ratni zločin neće ostati bez kazne, rekla je Aydan Ozoguz, potpredsjednica njemačkog Bundestaga, koja prisustvuje obilježavanju 27. godišnjice genocida u Srebrenici.

Ozoguz je kazala kako je 11. jula 1995. godine postao simbolom ne samo ovdje gdje su se ubistva desila, gdje žive oni koji se i sad nose s boli zbog izgubljenih života, ”nego i u mojoj domovini, Njemačkoj i cijeloj Evropi, Srebrenica znači nezamislivi zločin, nemjerljivi bol i neuspjeh da se zaštite oni koji nisu bili u stanju da se same zaštite”.

Smatra kako je to bio neuspjeh međunarodne zajednice.

“Sjećati se onih koji su ubijeni je naš dug svim žrtvama zločina protiv čovječnosti. Moramo se sjećati Srebrenice. Sjećanje je bolno. Posebno za one koji su izgubili svoje voljene, ali i za one koji nose krivicu, oni sami ili njihovi srodnici. Ali, samo suočavanjem s istinom, možemo otvoriti prozor pomirenju”, smatra Ozoguz.

Smatra da otvoriti se prema stradanju, patnji drugih ljudi jeste jedan korak u pravcu zajedničke budućnost.

”To je jedna poruka nade i evropskog projekta. Bivši neprijatelji suočili su se sa svojom nasilnom prošlošću, prihvatili vlastitu krivicu i okrenuli su se ka žrtvama svojih nedjela. I to jeste jedini način kako smo mogli izgraditi ujedinjenu Evropu”, kazala je Ozoguz. Opširnije čitajte na LINKU.

11:45 - Predsjednik Svjetskog jevrejskog kongresa Menachem Rosensaft kazao je da se Srebrenica pretvorila u najveću klaonicu i da je to nemoguće opisati.

Podsjetio je na sudbinu Nine Ćatića i napore njegove majke da nađe njegove posmrtne ostatke.

"Hajra Ćatić je preminula prošlog novembra, nije uspjela da sahrani svoje dijete. Teško nam je i zamisliti 8 lica, baš kao što nismo u stanju da spoznamo 6 miliona Jevreja ubijenih u Holokaustu, Da bismo mi ostali mogli shvatiti ogromnu ljudsku tragediju genocida u Srebrenici, posebno na dan poput današnjeg.

Moramo razmišljati o pojedinačnim žrtvama i pokušati zamisliti njihov strah, tjeskobu, bol i monstruoznost njihovog ubistva. Zato, dozvolite da današnje riječi posvetim ubijenom Nini Ćatiću. Njihove živote su brutalno prekinuli pojedinci koji nisu pokazali nikakvo suosjećanje, ako ne i da se poistovjetimo sa onima koji su bili podvrgnuti strašnim patnjama tokom genocida i tokom ovih 27 godina nakon genocida. Razumijemo koliko je ova godišnjica a vas srceparajuća, a ona je značajna za sve koji imaju savjest“, kazao je Rosensaft. Opširnije OVDJE.

11:33 - U sklopu projekta 'Čitanje za Srebrenicu', sa sarajevske Vijećnice čitaju se imena 8.732 ubijenih u srebreničkom genocidu.

Čitanje je počelo jutros u 8 sati, a trajat će 12, sve do 20 sati.

11:08 - Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt kazao je da svaki put kada dođe na svet mjesto (u Srebrenicu) osjeti težak teret.

"Teret fatalne agresije na mladost koja je imala toliko mnogo nada za budućnost, protiv muškaraca usred njihovih života, brige za njihove porodice, protiv starih koji su sabirali sva svoja postignuća svoga života za buduće generacije, protiv svih nas, protiv ljudskog roda, ali osjećam i teret neuspjeha međunarodne zajednice da zaštiti one koji su bili izloženi prijetnji da će biti ubijeni. Ništa od onoga što ću ja danas reći ovdje neće ublažiti bol onih koji su izgubili svoje najbliže, muževe, očeve, sinove, braću i sve ostale.

Christian Schmidt

Ali možemo iskazati počast onima koji će danas biti ovdje ukopani. To je naša sveta dužnost. I ono što možemo svi učiniti pored toga jeste da pomognemo da se spriječi ponovno nanošenje takvog bola.

Okupili smo se ovdje da odamo počast žrtvama genocida. Ko god pokuša negirati da je ono što se ovdje desilo u Srebrenici, ovdje na ovom mjestu i u okolini, ko god pokuša da poriče da ovo nije bio genocid, ko god pokuša umanjiti broj žrtava u pokušaju da umanji krivicu i razmjer zločina, živi učahuren u svjesno odabranom neznanju", rekao je Schmidt.

10:53 - Hamdija Fejzić, zamjenik načelnika Srebrenica, održao je prvi govor na komemoraciji.

On je kazao da svi imaju obavezu da djeci omoguće normalne uslove života.

Hamdija Fejzić

"Ne trabaju nam velike riječi, nego djela da Srebranica postane grad u kojem će djeca normalno odrastati i imati budućnost. Imamo obavez da ovaj grad postane grad života, a ne smrti. Svake godine slušamo poruke, a svake godine svjedočimo da je položaj žrtava i Bošnjaka u RS sve teži i teži. Ne prestajemo biti žrtva kroz omalovažavanje, montirane procese i diskriminaciju. Kao što je rekao Martin Luther King: Nepravda učinjena bilo gdje je opasnost za sve", rekao je Fejzić.

"Sutra ćemo opet ostati sami sa svojim bolom u gradu obilježnog prošlošću. Poruke koje čujemo daju nam nadu, ali odmah sutra u gradu koji je poluprazan shvatimo da su to ista obećanja koja smo imali 1995. godine. Bez konkretnih poteza nećemo moći napraviti korak naprijed. Od vas zavisi da li će Srebrenica živjeti ili ne. Nećemo prihvatiti pregovore o istini niti negiranje onoga što je sudski utvrđeno. Samo uvažavanje činjenice genocida i toga da Bošnjaci ovdje žive osigurava nadu da će ovo društvo ozdraviti", naveo je Fejzić.

10:45 - U Memorijalnom centru Srebrenica počela je komemoracija žrtvama genocida u Srebrenici.

10:27 - Zastupnik u njemačkom Bundestagu Adis Ahmetović danas je u Srebrenici. Za BHRT je dao izjavu.

"Prvi put sam u Srebrenici, da sam 11. jula u BiH sa njemačkom delegacijom, predsjednikom Bundestaga, ministra ze Evropu. Jako je bitno da današnji dan nikad ne zaboravimo. Sad kad je počeo rat u Ukrajini, priča se o Srebrenici, mi imamo odgovornost da se genocid u Srebrenici ne zaboravi. Imamo zadatak, evropski političari, da radimo na tome da se ovo ne zaboravi", rekao je Ahmetović.

"Teško je naći prave riječi. Mislim da je dobro ovo što radimo zadnjih dana, ljudi koji žive u BiH vide da ih nismo zaboravili i možda dobiju nadu da idemo dalje", rekao je Ahmetović.

10:09 - Jednoglasno usvojenim rezolucijama Kanadskog parlamenta iz 2010. i 2015. godine, 11. juli se svake godine u Kanadi obilježava kao Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici 1995. godine.

U saopćenju Instituta za istraživanje genocida Kanada (IGK) navedeno je da je genocid u Srebrenici utvrđen u presudama međunarodnih sudova, što je Kanada priznala svojim parlamentarnim rezolucijama i o tome nema diskusije.

"U presudama međunarodnih sudova jasno piše da su institucije entiteta RS, njihova vojska i policija počinile genocid. Nastanak entiteta RS nije proizvod demokratije niti demokratskih procesa, nego brutalne agresije i genocida opisanih u presudama međunarodnih sudova. Kanada je to potvrdila. Ali Kanada je i osudila secesionističke, antidržavne, antibosanske, anticivilizacijske težnje", navodi se u saopćenju.

09:58 - Nismo zaboravili i nećemo zaboraviti one koji su planirali, počinili, odobravali, prećutkivali i prikrivali genocid u Srebrenici, poručio je Ibrahim Kalin, glasnogovornik predsjednika Turske.

"Ubistvo jedne nevine osobe je kao ubistvo cijelog čovječanstva. Nismo zaboravili i nećemo zaboraviti one koji su planirali, počinili, odobravali, prećutkivali i prikrivali genocid u Srebrenici. S rahmetom se prisjećamo naših bosanskih šehida, a njihovim porodicama izražavamo saučešće", kazao je Kalin na Twitteru povodom 27. godišnjice genocida u Srebrenici.

09:30 - Jedna od priča preživjelih žrtava genocida u Srebrenici je i ona Muhameda Avdića, čiji je otac nestao 1995. godine i ni do danas nije pronađen. Muhamedov otac Azam, među Srebreničanima poznat kao Azem, bio je učitelj. Posljednja informacija koju obitelj ima je da je prešao živ na teritoriju Srbije i od tada mu se gubi svaki trag.

“Nisam pronašao babu, nikad još nije identifikovan. Čak '95. godine, nekako u drugoj polovini augusta mjeseca, mi smo nezvanično dobili informaciju da je babo zarobljen. Uglavnom, tad je mama otišla u Bijeljinu da vidi da li je živ, da sazna informaciju i nešto više", počinje svoju potresnu ispovijest Muhamed Avdić.

08:45 - Ministar vanjskih poslova Turske Mevlut Cavusoglu poručio je da se genocid u Srebrenici nikada ne smije zaboraviti.

"Na 27. godišnjicu genocida u Srebrenici, crne mrlje u istoriji čovječanstva, prisjećamo se ubijene braće i sestara Bošnjaka. Nikada nećemo zaboraviti!", kazao je Cavusoglu na Twitteru.

08:30 - Predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel poručio je da genocid u Srebrenici predstavlja jedan od najmračnijih događaja u modernoj evropskoj historiji.

"Ova tragična godišnjica je također i podsjetnik, da skupa moramo raditi za mir u Evropi i da Bosna i Hercegovina postane dio Evropske unije," napisao je Michel na Twitteru povodom obilježavanja 27. godišnjice genocida u Srebrenici.

Poručio je i da su "naša srca i misli sa žrtvama i njihovim porodicama".

(Foto: AA)

08:00 - Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini Michael Murphy uputio je poruku uoči današnje kolektivne dženaze žrtvama genocida u Srebrenici.

"Ova važna godišnjica podsjetnik je da društvo, politički lideri i institucije svih nivoa u BiH imaju veliku odgovornost da potvrde činjenice vezane za genocid u Srebrenici. Ove činjenice su sa sigurnošću utvrdili Međunarodni krivični tribunal za bivšu Jugoslaviju kao i Međunarodni sud pravde.

Za njih postoje nesporni forenzički dokazi.

Bosanskohercegovački zvaničnici na svim nivoima imaju institucionalno odgovornost da prihvate šta se dogodilo u Srebrenici prije 27 godina, kao i stalnu obavezu da se time bave kroz podučavanje budućih generacija istini, iskazivanje poštovanja prema žrtvama, podršku preživjelima, uključujući sjećanje, potragu za nestalima te traženje pravde istraživanjem i procesuiranjem počinilaca, od kojih su neki još na slobodi, među nama", naveo je Murphy.

Kompletnu poruku porčitajte ovdje.