Kraft Heinz, najveći svjetski proizvođač pečenog graha, kečapa i hrane za bebe, upozorio je danas kupce u Velikoj Britaniji da bi se trebali naviknuti na više cijene hrane, a očekuje se da će cijena šoljice kafe skočiti jer se predviđa da će inflacija doseći čak osam posto sljedeće godine - najviši nivo u poslednjih 30 godina.
Kriza troškova života u Britaniji postaje sve gora, dok su mnoge police supermarketa prazne zbog nestašice proizvoda, a nedostaju im salata, začinsko bilje, mlijeko, sir, meso, riba, smrznuti grašak zbog nedostatka vozača teretnih vozila i nedostatka C02 u ambalaži kako bi proizvod ostao svjež ili gaziran, piše Daily Mail.
Arber Kola, menadžer u Kola Butchers u Greenwichu, na jugoistoku Londona, rekao je da će morati povisiti cijene ako troškovi mesa nastave rasti zbog nedostatka Co2 i krize u klaonicama.
Jedan upravnik Tesco prodavnice u Chesteru rekao je da je nekoliko ogromnih zamrzivača bilo prazno i da vode u boci nedostaje, rekavši MailOnlineu:
'Imali smo dosta problema sa dostavom. Isporuke se jednostavno nisu pojavile'.
Jedan radnik supermarketa u ogromnoj Asdi u jugoistočnom Londonu rekao je za MailOnline:
'Nismo imali isporuku. Do tada kupcima predlažemo da kupe alternativne artikle. Radnik Waitrosea u Kingstonu, Surrey, rekao je: 'Jedine praznine koje vidite ovdje su u svježim proizvodima jer nemamo dovoljno zaliha'.
Kako cijena osnovnih namirnica raste, kafa od arabice skočila je skoro 73 posto u posljednjih godinu dana na nivoe koji nisu viđeni od 2014. godine, što znači da će Britanci uskoro osjetiti prstohvat u supermarketu ili kafiću. 20 posto biljaka kafe u Brazilu - najvećem svjetskom izvozniku zrna - uginulo je od suše i jakog mraza u prošloj godini.
A u Kolumbiji, trećoj najvećoj zemlji u svijetu koja proizvodi kafu, poljoprivrednici su odbili isporučiti do 1 milion vreća graha ove godine u namjeri da dobiju veću cijenu zrna arabice. Stručnjaci vjeruju da je globalna nestašica počela i mogla bi trajati tri godine.
Izvršni direktor Kraft Heinza Miguel Patricio rekao je danas da kompanija "podiže cijene, tamo gdje je to potrebno", okrivljujući nedostatak vozača kamiona u Velikoj Britaniji i nedostatak radne snage te povećanje logističkih troškova u SAD.
On je rekao za BBC da će se potrošači morati naviknuti na plaćanje više hrane zbog rastućeg svjetskog stanovništva i nedostatka zemlje za uzgoj proizvoda. Ali, također je rekao da će kompanije morati preuzeti povećanje troškova, dodajući: 'Mislim da je na nama i industriji i drugim kompanijama da pokušaju minimizirati ovo povećanje cijena.'
Govoreći o razlozima povećanja, Patricio je rekao: 'Konkretno u Velikoj Britaniji, s nedostatkom vozača kamiona. U SAD su logistički troškovi također značajno porasli, a postoji nedostatak radne snage u određenim područjima ekonomije.'
Građani koji se suočavaju sa skokom inflacije smanjit će im finansije i čak bi mogla omesti britanski ekonomski oporavak, upozorili su stručnjaci. Usred straha od nestašice hrane u narednim mjesecima i panike pri kupovini koja je dovela do praznih polica supermarketa, svaki šesti odrasli nije mogao kupiti osnovne namirnice u posljednjih dvije sedmice.
I kako cijene računa za energiju i svakodnevnih potrepština rastu, glavni ekonomista Banke Engleske rekao je da je Velika Britanija spremna za duži i veći rast životnih troškova nego što se ranije strahovalo.