MOŽE BITI OPASAN

Vakcinisanje protiv tetanusa nakon povreda. Kada je potrebno primiti?

Potreba za vakcinom protiv tetanusa nakon posjekotine i povrede ovisi o težini posjekotine, načinu na koji je dobivena i kada je primljena posljednja nadopuna vakcine protiv tetanusa.

Ako u ogrebotinama i posjekotinama ima prljavštine ili stranog tijela, a zadnje docjepljenje protiv tetanusa je bilo prije više od pet godina, bilo bi dobro primiti ažuriranu dozu kako bi se zaštitio organizam.

Tetanus vakcina nakon povrede

Tetanus je bolest uzrokovana toksičnom bakterijskom infekcijom koja utječe na živčani sistem ulazeći u tijelo kroz oštećenu kožu. Spore tetanusa žive posvuda u našem okolišu, a najčešće se nalaze u tlu, prašini i gnoju.

Rane uzrokovane kontaminiranim predmetima koji se nalaze u prljavštini, izmetu ili slini obično najviše zabrinjavaju, ali bakterija također može ući u tijelo nakon ugriza psa, opeklina ili povreda od prignječenja.

Iako je tetanus rijetko stanje, može biti smrtonosan ako se ne liječi, što čini praćenje vakcinalnog statusa vrlo važnim.

Kada primiti tetanus vakcinu?

Ako se pitate koliko traje vakcina protiv tetanusa, uobičajeno je primiti ukupno pet doza protiv tetanusa tokom djetinjstva i docjepljivanje protiv tetanusa jednom svakih 5 – 10 godina za odrasle. Praćenje vremena kada je primljeno docjepljivanje može biti od velike pomoći u određivanju je li nakon povreda potrebno novo vakcinisanje protiv tetanusa.

Vakcina protiv tetanusa djeluje tako da stimulira imunološki sistem da stvori imunološki odgovor na bakteriju koja uzrokuje tetanus. Kada se primi toksoid tetanusa u injekciji, imunološki sistem reagira stvaranjem antitijela. Antitijela su proteini u tijelu koji se bore protiv specifičnih bakterija koje uzrokuju bolesti.

Kada se osoba vakciniše protiv tetanusa, imunološki sistem je spreman zaštititi organizam ako ikada bude izložen bakteriji Clostridium tetani. Ako bakterije dospiju u organizam, antitijela ih prepoznaju i napadaju tako da se ne razvije bolest.

Vakcina protiv tetanusa sadrži inaktivirane (umrtvljene) bakterije. Budući da injekcija ne sadrži žive bakterije, ne može izazvati tetanus.

Koliko nakon povrede treba primiti vakcinu?

Simptomi tetanusa se možda neće početi pojavljivati ni sedam dana nakon povrede pa se kao pravilo uzima docjepljivanje protiv tetanusa unutar 48 sati od povrede (docjepljivanje – tetanus). Ako se tetanus ne liječi, tijelo bi se moglo suočiti s dugoročnim komplikacijama kao što su:

  • opstrukcija dišnih putova
  • zatajenje srca
  • oštećenje mišića
  • oštećenje mozga.

Možda će dodatno biti potrebno primiti injekciju imunoglobulina koji pružaju trenutnu zaštitu. Ako postoji potreba za imunoglobulin i vakcinu, oni će se dati u isto vrijeme, ali na različitim mjestima.

Reakcija na vakcinu

Reakcija na tetanus vakcinu obično je blaga i može uključivati bol na mjestu uboda, blagu groznicu, umor ili glavobolju. Ozbiljnije nuspojave su rijetke, ali mogu uključivati alergijske reakcije ili neurološke simptome.

Većina ljudi dobro podnosi vakcinu, a koristi u sprječavanju tetanusa značajno nadmašuju potencijalne rizike od nuspojava.

Kada potražiti ljekarsku pomoć?

Za prosječnu osobu povreda ili mala ubodna rana obično nije razlog za brigu. Međutim, postoje slučajevi i scenariji u kojima može biti potrebna medicinska njega. Treba odmah potražiti ljekarsku pomoć ako posjekotina ili rana:

  • sadrži prljavštinu ili je kontaminirana drugim prljavim tvarima (tlo, izmet, itd.)
  • sadrži strani predmet (čavao, igla, itd.)
  • prilično je velika
  • pokazuje znakove infekcije (crvenilo, bolnost, oteklina, toplina).

Simptomi tetanusa

Budući da je tetanus bolest koja napada živčani sistem, simptomi neće biti toliko vidljivi u odnosu na ozlijeđeno područje, nego općenitiji:

  • grčevi mišića posebno u vilici, vratu ili abdomenu
  • otežano disanje ili gutanje
  • bolna ukočenost mišića
  • glavobolja
  • groznica
  • napadi
  • brze promjene otkucaja srca
  • pretjerano znojenje.

Ako osoba nije primila vakcinu protiv tetanusa u posljednjih pet godina i počne primjećivati ​​bilo koji od gore navedenih simptoma, odmah je potrebna hitna pomoć.