Mostar

Valorizacija starih zanata i kulturne baštine Dunavske regije

U Mostaru je počeo trodnevni partnerski sastanak i transnacionalna radionica projekta COMMHERITOUR - Modeli temeljeni na zajednici za održivu valorizaciju zanata kulturne baštine u cilju poboljšanja privredne i turističke učinkovitosti udaljenih područja Dunavske regije.

Riječ je o drugom sastanku na kojem sudjeluje svih 12 partnera i 5 pridruženih strateških partnera projekta iz devet zemalja Podunavlja.

Na sastanku je održana rasprava i koordinacija procesa izrade strategije i akcijskog plana COMMHERITOUR.

"Riječ je o projektu koji se bavi starim zanatima, odnosno valorizacijom starih zanata i naše kulturne baštine te njihovog stavljanja u ekonomske svrhe kroz turizam", naglasio je Krešimir Milićević, projektni menadžer Turističke zajednice Hercegovačko-neretvanskog kantona.

Prema njegovim riječima, ovaj trodnevni sastanak će obuhvatiti tematske cjeline koje se odnose na analizu prošlog sastanka, pregleda što se dosad uradilo te odrediti ciljeve budućih aktivnosti.

"Na sastanku će biti predstavljeni i rezultati anketiranja potrošača te na kraju, priprema i uspostava radne skupine za izradu strategije i akcijskog plana Prekodunavske regije", dodao je Milićević.

Tim povodom sudionici sastanka u srijedu će posjetiti Zavičajni muzej te izložbeni salon poduzeća "Zanat“ u Konjicu, koji su također partneri u ovom projektu.

Jedna od tematskih cjelina sastanka je vezana i za analizu problema i propuštenih mogućnosti na razini partnera.

Ismet Latić iz Regionalne razvojne agencije Bjelasica, Komovi i Prokletije iz Crne Gore je predstavljajući njihove aktivnosti istaknuo valorizaciju bihorskog ćilima u Podgorici.

"U ranijem radu s općinom Petnjicom na sjeveroistoku Crne Gore radili smo na valorizaciji bihorskoga ćilima, njegovoj vještini izrade kao nematerijalnom kulturnom dobru Crne Gore", naveo je Latić.

Kako je kazao, to isto očekuju i od partnera u BiH, tj., da valoriziraju svoj bosanski i hercegovački ćilim kao nematerijalno kulturno dobro.

Na sastanku je rečeno kako kulturna baština zasigurno daje značajan doprinos gospodarskom rastu, uravnoteženoj zaposlenosti, oživljavanju zajednice i teritorijalnoj koheziji.

U tom pogledu, projekt ''COMMHERITOUR'' prati živu baštinu i obrtništvo kao izvor socioekonomske integracije za ruralna i udaljena područja dunavske regije (Danube Region).

COMMHERITOUR ima za cilj maksimizirati doprinos obrta i kulturne baštine gospodarstvu kroz turizam na održiv način.

Projekt povećava svijest o inherentnim potencijalima rasta obrtničke baštine i poboljšava valorizaciju kapaciteta zajednica - korištenjem inkluzivnih modela i transnacionalno primjenjivih rješenja.

Krajnji cilj projekta - platforma na kojoj će biti predstavljeni zanati iz regija

Projekt menadžer TZ HNŽ-a Krešimir Milićević kazao je kako je transnacionalni krajnji proizvod projekta COMMHERITOUR međunarodna digitalna platforma HeriCraft Market na kojoj će biti predstavljeni svi zanati regije i sve informacije o njima.

"Platforma će nudit međukulturalno umrežavanje, predstavljanje turističkih atrakcija povezanih s obrtima, dijeljenje iskustava rada obrta i izuma, te nastavne programe za razvoj obrtničkih vještina" naglasio je.

S ovim će se projektom dati doprinos i dubljem razumijevanju potencijala obrtničke ruralne baštine u lokalnoj zajednici, s naglaskom na njenu ulogu u gospodarsko-turističkom razvoju regija. Također, valorizacijom kulturne baštine živih obrta se daje značajan doprinos poboljšanju socio-ekonomskih uvjeta u udaljenim i ruralnim područjima dunavske regije i stvaranju novih turističkih koncepata i tržišta.

Ovaj projekt je započeo u siječnju ove godine i završava u lipnju 2026. godine. Ukupna vrijednost mu je nešto viša od 2 milijuna eura, a Turistička zajednica HNK u njemu sudjeluje sa iznosom od 136.804 eura. Projekt je podržan od strane Interreg Programa dunavske regije, koji sufinancira Europska unija.