Sport

VAR unosi sve veću nervozu u svijetu fudbala. Treba li ga ukinuti? Oglasio se i legendarni Collina

Šef sudija Međunarodne nogometne organizacije (FIFA) Pierluigi Collina hvali VAR, kao sredstvo za “eliminiranje jasnih pogrešaka koje utječu na rezultat” i opisuje nove pristupe kod određivanja ofsajda, ali upozorava da ovaj vid tehnološke pomoći nikada ne može u potpunosti zamijeniti subjektivnu procjenu arbitara.

Tehnologija i dalje izaziva kontroverze, tako u Italiji tvrde da se VAR ne koristi dovoljno, dok u engleskoj Premijer ligi prigovaraju da ga je i previše.

Aktivne i pasivne pozicije

U Seriji A, nedavno je izbio spor u vezi definiranja aktivnih i pasivnih ofsajd pozicija, a golovi su poništeni Atalanti i Milanu u utakmicama protiv Rome i Napolija.

“Smisao VAR-a nije eliminirati kontroverze, već eliminirati jasne pogreške koje utječu na rezultat i posljedično na pravilan tok utakmice. Mislim da je taj cilj postignut”, rekao je Collina za “La Gazzetta dello Sport”.

“Na kraju je na sucu da odluči je li ofsajd pozicija aktivna ili pasivna. Sve što VAR može učiniti je upozoriti ga na mogući ofsajd. Tumačenje je dio pravila, pa iako situacije mogu biti slične, nikada neće biti identične. Jednostavno moramo prihvatiti da će biti različitih pogleda na situaciju. Tehnologija pomaže, ali nikada ne može zamijeniti ljudski faktor”.

Collina je ponovio nedavno navode da FIFA eksperimentira s automatskim upozorenjem na ofsajd kako bi ubrzala proces VAR-a, što bi moglo biti na snazi ​​na Svjetskom prvenstvu 2022. godine.

Međutim, to ne rješava tekuću raspravu u Engleskoj oko toga šta je ofsajd, pogotovo nakon što je VAR poništio pogodak Tottenhamovog napadača Harryja Kanea zbog “tijesnog” ofsajda u remiju (1:1) sa Southamptonom. Igrač je u ofsajdu bilo kojim dijelom tijela kojim može po pravilu zabiti gol, uključujući rame, što je izazvalo velike rasprave.

Savršeni trenutak

“Postojat će 10-12 kamera koje će provjeravati 29 tačaka na tijelu igrača, 50 puta u sekundi, i softver koji će analizirati podatke u stvarnom vremenu kako bi izračunao savršeni trenutak kada je lopta odigrana i položaj različitih igrača.

To također uključuje linije kako bi ofsajd pozicija bila jasna. To se šalje VAR-u, koji zatim u roku od nekoliko sekundi može obavijestiti suca u slučaju objektivnog ofsajda. Sigurno će biti mnogo brže nego danas”, objašnjava Collina.

Uprkos kontroverzama, Collia je zbunjen zahtjevima pojedinaca koji bi da potpuno ukinu VAR.

“Kad bih se mogao vratiti u prošlost i ponovno suditi, volio bih to učiniti sa VAR-om. Mnogi suci propustili su važne prilike da isprave pogreške za koje bi im trebalo samo nekoliko sekundi da riješe. Zašto odustati od tako važne sigurnosne mreže? Nema smisla”, rekao je možda i najbolji svjetski sudija svih vremena.