Prije tačno godinu dana, još jedan mladi fudbalski talenat porijeklom iz Bosne i Hercegovine odlučio je obući dres druge reprezentacije. Petar Sučić, igrač zagrebačkog Dinama, iako rođen u BiH, bez puno dileme odlučio je reći “da” hrvatskom dresu. S Hrvatskim nogometnim savezom brzo je pronašao zajednički jezik, dok je ponudu iz matične zemlje ljubazno odbio.
Takvih primjera sve je više. U posljednje vrijeme svjedočimo zanimljivom trendu – sportisti sa prostora Hrvatske, ali s dvojnim državljanstvom, sve češće biraju Srbiju. S druge strane, Hrvatska već godinama crpi nevjerovatne talente iz BiH, koji svojim vještinama i karakterom značajno doprinose njenoj fudbalskoj moći. Sučić je samo još jedno ime u tom nizu.
Zanimljivo je i to da je Petar blizak rođak Luke Sučića, reprezentativca Hrvatske i člana španskog Real Sociedada. Luka, rođen u Bugojnu, odrastao je u Livnu i već sada je standardno ime na listama selektora Zlatka Dalića.
Bosna i Hercegovina je već odavno neiscrpan izvor hrvatskih reprezentativaca. Mnogi najbolji fudbaleri Hrvatske ili potiču iz BiH, ili su rođeni tamo. Njihova imena ispisala su neke od najvažnijih stranica hrvatske nogometne historije.
Porijeklom iz BiH
Pogledamo li u prošlost, još od samostalnosti Hrvatske, fudbaleri iz bh. dijaspore odigrali su ključne uloge u nacionalnom timu. Primjeri poput braće Kovač – Nike i Roberta – koji vuku korijene iz Livna, ili Josipa Šimunića, rođenog čak u australskoj Canberri, ali s roditeljima iz Fojnice, najbolje pokazuju koliko su ti igrači oblikovali hrvatski fudbal.
Kroz godine, štafetu su preuzimali Ivan Klasnić, Mladen Petrić i Ivan Rakitić – svi porijeklom iz BiH. Petrić i Rakitić su igrali za mlađe selekcije Švicarske, ali su srce i karijeru na kraju poklonili Hrvatskoj. Njihovi doprinosi – od Petrićevog pogotka Englezima na Wembleyju, do Rakitićevih hladnokrvnih penala u Rusiji – i danas se prepričavaju.
Katar i osvajanje bronzane medalje ponovo su naglasili koliko su bh. korijeni duboko urezani u hrvatski tim. Lovren, Kovačić, Budimir, Pašalić, Šutalo, pa i mladi Luka Sučić – svi rođeni u Bosni i Hercegovini.
Lista je poduža i zadivljujuća.
Redom: Mario i Tomislav Marić, Nikola Jurčević, Josip Šimunić, Niko i Robert Kovač, Dario Šimić, Danijel Pranjić, Filip Topalović, Ivo Iličević, Mladen Bartolović, Nino Bule, Stanko Bubalo, Niko Čeko, Vedran Ješe, Mato Neretljak, Mate Bilić, Mario Bazina, Nikica Jelavić, Igor Cvitanović, Mario Tokić, Vladimir Vasilj, Zvonimir Boban, Zvonimir Soldo, Krunoslav Jurčić, Mario Stanić, Danijel Šarić, Davor Šuker, Zoran Živković, Stjepan Tomas, Jerko Leko, Ivan Klasnić, Mladen Petrić, Mirko Marić, Mario Mandžukić, Zoran Mamić, Vedran Ćorluka, Darijo Srna, Tin Jedvaj, Oliver Zelenika, Borna Barišić…
I dok se navijači Bosne i Hercegovine s pravom pitaju kako bi izgledao njihov nacionalni tim da su svi ovi igrači obukli plavi dres, Hrvatska ne krije zadovoljstvo – BiH je već godinama njeno najvažnije fudbalsko zaleđe.