studija pokazala

Veća je vjerovatnoća da će drugorođena djeca praviti više problema

Studija iz 2017. otkriva da su drugorođena djeca sklonija lošem ponašanju, kako navodi Joseph Doyle, ekonomiste sa Tehnološkog instituta Masačusetsa, može da ukazuje na to da je „prokletstvo drugorođenog djeteta“ ipak istina.

Doyle i njegove kolege su otkrili da je, kada su pitanju drugorođena djeca, posebno drugorođeni dječaci, veća vjerovatnoća da će biti buntovnija od njihove druge braće i sestara.

Podaci, prikupljeni od hiljada porodica sa više decje u SAD i Evropi, pokazali su da je 25 do 40 odsto veća vjerovatnoća da će drugorođena djeca praviti više problema u školi, pa čak mogu imati i problema sa zakonom.

To bi moglo biti zbog činjenice da se stilovi roditeljstva mogu menjati prema redosledu rođenja.

„Brojne studije su istraživale ovu tezu i otkrile da su prvorođeni često bolji od drugorođenih u mnogim oblastima, od obrazovnih postignuća do rezultata na testovima, koeficijenta inteligencije, plate čak i rezultata na tržištu rada – rekao je stručnjak za društvene nauke Šankar Vedantam.

On je dodao da „jedno od mogućih objašnjenja ima veze sa efektom roditeljskog vremena i ulaganja.

„Kao što su primijetile mnoge druge ranije studije, prvorođena djeca dobijaju nepodeljenu pažnju svojih roditelja, dok se kasnije rođena deca često takmiče za vreme i resurse svojih roditelja. Drugi faktor koji može biti drugačiji je grupa vršnjaka za prvorođenu i drugorođenu djecu. Starija i mlađa braća i sestre potiču iz iste porodice, ali u ranom uzrastu imaju različite grupe vršnjaka“, rekao je Vedantam, piše Megaphone.

Dojl je takođe objasnio zašto misli da će drugorođena djeca verovatnije izazvati probleme.

„Prvorođeno dijete ima uzore koji su odrasli. I druga, kasnije rođena djeca imaju uzore koji su djeca, odnosno njihova braća i sestre. Pored toga, roditeljska ulaganja su takođe različita, a braća i sestre vjerovatno doprinose ovim razlikama koje vidimo na tržištu rada i onome što nalazimo u delikvenciji. Te dvije stvari je veoma teško razdvojiti jer se dešavaju u isto vrijeme“, rekao je stručnjak.