Šta gledati

Večeras na TV: Kladioničar koji je u 36 sati izgubio 750.000 eura, slučajni susret u crkvi…

U 20. 15 sati na Federalnoj TV emitira se film Ošišaj me opasno (Deadly Cuts).

Stilistica u salonu Stacey Barry u životu želi samo dvije stvari: prva je da pobijedi u nadolazećem irskom popularnom frizerskom takmičenju Ahh Hair!, a druga je da novac od osvojene nagrade upotrijebi kako bi se ponovo vidjela s majkom u Španiji. Nažalost, ona živi u Piglinstownu, jednom od najopakijih kvartova Dublina kojim vlada Deano tražeći isplatu novčane „zaštite“ od lokalnih dućana. Kada Michelle, vlasnica salona „Deadly Cuts“ u kojem Stacey radi skupa sa svojim prijateljicama Gemmom i Chantelle, odbije platiti, banda joj vandalizira salon, sabotirajući na taj način Staceyin plan osvajanja takmičenja Ahh Hair!. Ipak, igrom slučaja Deadly Cuts se uspije plasirati na takmičenje, a tamo ih čeka Dalton Chadwick, Dublinova najelitnija mreža frizera s Instagram profilom od preko 1,8 miliona pratilaca. 

Uloge tumače Angeline Ball, Ericka Roe, Lauren Larkin, Shauna Higgins, Aidan McArdle, Victoria Smurfit, Pauline McLynn, a reditelj je Rachel Carey.

U 22. 30 sati na BHT 1 prikazuje se dokumentarni film "Katera - Muzikom kroz vijekove".

Nakon slučajnog susreta u crkvi, dvojica prijatelja, biviših studenata muzičke akademije, odlučuju da oforme muzički sastav koji će njegovati duhovnu ali i svjetovnu muziku naših prostora. Pozivaju svoje kolege sa akademije da im se priključe u toj ideji. Svoj sastav nazvali su „Katera“, što je, ustvari, ime srednjovjekovnog grada u naselju Kotorac kod Sarajeva. Inspirisani vjerom, istorijom i tradicijom, ovi muzičari stvaraju zvuk koji će vas odvesti u daleku prošlost.

U 23. 15 sati na HTV 1 se emitira dokumentarni fim "Klikom do oklade - Kladionice na dobitku".

Ovisnost o klađenju gorući je problem i ključno pitanje javnog zdravstva širom svijeta.
Sportsko klađenje postoji oduvijek. No nekad ste morali otići u kladionicu da biste se kladili. Početkom 2000-ih internet i promjene u zakonima EU-a unijeli su revoluciju u taj sektor. U proteklih 20 godina tržište je s 250 miliona eura naraslo na 9,8 milijarda eura. To je povećanje od 4000 %. Iako se maloljetnici ne smiju kladiti, platforme za klađenje beskrupulozno vrbuju tinejdžere. Zbog toga je polovina svih igrača mlađa od 25 godina. Većinom su muškarci. I dok onima koji redovno dobivaju nameću ograničenja na račune, oni koji su već dužni redovna su meta besplatnih ponuda i programa vjernosti kako bi ih što više namamili.

Raphael je već izgubio desetke hiljda eura na platformi za internetsko klađenje kad su ga pozvali da se pridruži njihovu programu za posebne članove. Svojoj je vezi rekao da je u velikim dugovima i da mora prestati, ali oni su mu i dalje slali ponude. Onda je osvojio glavni zgoditak od 750.000 eura, unatoč nevjerojatno lošim izgledima. Ali kada je istoga trenutka pokušao podignuti novac kako bi podmirio dugove, blokirali su ga i poticali da se nastavi kladiti. Na kraju je u 36 sati izgubio sve, unatoč pokušajima da podigne novac. Prema različitim istraživanjima, klađenje europske zemlje stoji dva ili tri puta više nego što in donosi. Danas kladionice u mnogim zemljama još nisu podložne nikakvim propisima ni ograničenjima kada je riječ o oglašavanju, besplatnim okladama, posebnim programima za članove ili sportskim sponzorstvima. Naša istraga otkriva ružnu istinu koja se krije iza ove predatorske industrije. Čut ćemo priče onih kojima je sportsko klađenje uništilo život.