Kina i Sjedinjene Američke Države objavile su iznenađujući zajednički plan da će u narednoj, ključnoj dekadi za zaustavljanje klimatskih promjena, zajednički raditi na smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte.
Ovo je snažna podrška samitu COP26 koja dolazi u pravom trenutku, dok se učesnici prepiru oko rezultata ove konferencije Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama, javlja Nova.rs.
Dva najveća svjetska emitera štetnih gasova su u toku prve sedmice samita razmjenjivali uvrede, da bi večeras otkrili zajedničku deklaraciju po kojoj bi dvije najveće svjetske ekonomije blisko sarađivale na smanjenju štenih emisija, za koje naučnici tvrde da je neophodno smanjiti kako bi se globalno zagrijavanje zadržalo na 1,5 stepeni Celzijusa.
Ovaj značajan preokret predstavlja iznenađenje za domaćine samita u Glazgovu i šalje snažan signal za preostalih 190 zemalja učesnica, prenosi "Guardian".
Kina i SAD će raditi na nekim od ključnih oblasti, smanjenju emisija metana, gasa koji snažno utiče na stvaranje efekta staklene bašte, zatim na emisije štetnih gasova iz saobraćaja, energetskih postrojenja i industrije.
-Obje strane priznaju da postoji jaz između dosadašnjih napora i Pariskog sporazuma, zbog čega ćemo udružiti snage kako bismo se približili ciljevima koji su postavljeni u Pariskom sporazumu, da ubrzamo tranziciju ka niskoj emisiji ugljenika - rekao šef kineske delegacije Xi Zenhua.
Američki izaslanik za klimu John Kerry rekao je da su se dvije najveće svjetske ekonomije složile da rade na emisijama štetnih gasova u ovoj odlučujućoj deceniji.
-Ovo je putokaz za naše dvije zemlje i buduću saradnju. Kini i SAD ne manjkaju razlike, ali saradnja je jedini način da posao bude urađen. Ovdje se radi o nauci, o fizici - rekao je Kerry, koji je ovaj sporazum čak uporedio sa dogovorom o smanjenju nuklearnog naoružanja u vrijeme Hladnog rata.