Svijet

Velika akcija protiv terorista FETO-a u 41 gradu u Turskoj: Uhapšeno 137 vojnih lica

Tužilaštvo Republike Turske izdalo je nalog za privođenje najmanje 214 osoba u ukupno 41 turskom gradu i Turskoj Republici Sjeverni Kipar (KKTC), a riječ je o osumnjičenima u okviru istrage o infiltriranim elementima terorističke organizacije FETO unutar Oružanih snaga Turske. Tokom jutrošnjih akcija uhapšeno je najmanje 137 osumnjičenih, javlja Anadolu Agency (AA).

U saopćenju iz Republičkog tužilaštva u Izmiru navedeno je kako je u okviru istrage protiv FETO-a policija pokrenula proces privođenja 214 vojnih lica, među kojima 44 aktivna vojnika, kao i 145 bivših polaznika vojne akademije s kojima je odnos prekinut nakon pokušaja vojnog udara.

Za grupu osumnjičenih utvrđeno da su putem šifriranih telefona komunicirali s visokorangiranim imenima unutar FETO-a, neki su otkriveni na osnovu izjava svjedoka pokajnika, dok su neki otkriveni na osnovu "kodova organizacije" prilikom prijema u vojne škole.

Turska policija jutros je izvršila pretrese na više adresa, a do sada je privedeno najmanje 137 osoba povezanih s teroristima FETO-a.

Saznaje se da se među osumnjičenima nalazi jedan pukovnik, potpukovnik, sedam kapetana, sedam natporučnika, sedam poručnika, 41 časnik i pet narednika.

Utvrđeno je da je učenik vojne škole F.T., koji je također među osumnjičenima, sin brigadnog generala Semiha Terzija, koji je bio u redovima pučista odanih terorističkoj organizaciji FETO, a kojeg je u noći pokušaja puča ustrijelio Omer Halisdemir, nakon čega je i sam ubijen hicima pučista iz Terzijeve pratnje.

Napomenuto je da je u 20 operacija koje je Tužilaštvo Izmira izvršilo od 19. novembra 2019. godine dešifrovano 2.996 članova terorističke organizacije, 1.299 ih je uhapšeno, među kojima 405 priznalo krivicu.

Teroristička organizacija Fetullahci (FETO) odgovorna je za krvavi pokušaj puča u Turskoj u noći 15. jula 2016. godine.

Riječ je o terorističkoj organizaciji koju predvodi Fetullah Gulen, nastanjen u Sjedinjenim Američkim Državama, a čije izručenje je Turska zvanično zatražila od SAD-a.

Članovi te terorističke organizacije godinama su, namještanjem ispita, napredovali u službi, infiltrirajući se tako u institucije države. Potom su, najprije u decembru 2013. godine, pristalice FETO-a u pravosuđu Turske montiranim procesom o navodnoj korupciji pokušali procesuirati brojne visoke zvaničnike.

Nekoliko godina kasnije uslijedio je i krvavi pokušaj državnog udara terorista FETO-a, odnosno pokušaj puča kojeg su izveli oficiri koje je FETO infiltrirao u tursku vojsku.

Istraga u vezi s terorističkom organizacijom FETO pokazala je da se radi o globalnoj mreži koja ne predstavlja opasnost samo Turskoj, nego i svakoj drugoj zemlji u kojoj je aktivna. Na to su u više navrata i ukazivali turski zvaničnici. Tokom pokušaja puča u Turskoj poginula je 251, a ranjeno oko 2.200 osoba.