Region

Velika naftna farsa: Srbija se za sankcije EU priprema pola godine, a Vučić “u šoku”

Naftna industrija Srbije bila je upoznata sa odlukom da će Srbiji biti zabranjen uvoz ruske nafte preko Jadranskog naftovoda (JANAF) i to još polovinom ove godine. Uprkos tome, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić iskoristio je ovu situaciju da ponovo otvori front sa predstavnicima vlasti u Hrvatskoj i da ih optuži da su odgovorni za to što će Srbija izgubiti mogućnost da nabavlja naftu po nižoj cijeni, piše Nova.rs.

Još polovinom prošle godine znalo se da će Srbiji biti zabranjeno  da uvozi naftu iz Rusije, a to je najavljivao i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić. Taj energent Srbija nabavlja preko naftovoda Janaf u Hrvatskoj, koja je, po riječima premijerke Ane Brnabić, insistirala da se zabrana uvoza nafte iz Rusije odnosi i na Srbiju.

Zbog toga je premijerka Srbije jučer izdramila, navodeći da je na taj način Srbiji izbijeno iz džepa nekoliko stotina miliona eura, a za to je optužila hrvatsko rukovodstvo da se utrkuje u neoustaštvu. Ona je izjavila da je NIS imao “milion” prepiski sa Janafom, gdje garantuju da neće prekinuti dotok nafte.

Ono što je Brnabić pak preskočila je da navede da je Naftna industrija Srbije još u maju mjesecu započela pripreme zbog embarga koji će uslijediti.

„Znalo se još od šestog paketa sankcija Evropske unije da će doći do zabrane uvoza ruske nafte. NIS se spremao za ovakav scenario i ugovorio je druge tipove sirove nafte“, navodi izvor Nova.rs upoznat sa događajima u ovoj kompaniji.

Nova.rs piše da je porastao udio ruske sirove nafte koja se prerađuje u Pančevu, pa je tako taj procenat porastao sa 20, koliko je prerađivano prošle godine, na 50 posto.

Povoljnija cijena ruske nafte osnovni je razlog zbog čega je njen udio u preradi porastao.

Uprkos svemu navedenom, Vučić je iskoristio ovu situaciju da najprije kroz prorežimske medije pusti vijest kako je „bio šokiran odlukom“ i da još jednom uđe u obračun sa predstavnicima vlasti u Hrvatskoj koje je označio kao najodgovornije za to što je Srbiji zabranjen uvoz ruske nafte.

Prema njegovim riječima, Evropska komisije je donijela odluku da Srbija bude izuzeta iz novog paketa sankcija EU, ali su se predstavnici Hrvatske pobunili.

„Znali smo mi za raniju odluku da će ta vrsta sankcija odnositi prema zemljama Zapadnog Balkana, ali je u međuvremenu EK donijela odluku da nas izuzme iz toga, a onda se pojavila Hrvatska sa svojim prijedlogom da mi ne budemo izuzeti, a da oni, Mađarska, Češka, Slovačka i Rumunija budu. To je ta promjena koja se dogodila. Ja, nažalost, mislim da nećemo biti izuzeti i mi se pripremamo da kupujemo neku drugu naftu“, rekao je on.

Vučić je rekao da se protiv njega vodi hajka u Hrvatski medijima.

„Kukaju i plaču što je neko pomenuo ustaše, a oni danas napišu ‘firer u pampersu’, Hitler, crtaju mi brčiće i sve drugo. Crtaj šta hoćeš, baš me briga“, rekao je on, dodajući da hrvatski JANAF više nije pouzdan snabdjevač, iako je, kako kaže, ranije tvrdio da jeste.

Nemanja Todorović Štiplija iz European Western Balkans kaže za Nova.rs da je još u martu bilo jasno da bi Srbija,  odnosno Naftna industrija Srbije (NIS), mogla da upadne pod EU sankcije Rusiji.

„Tada je donijeta odluka da se prestane sa transakcijama sa onim ruskim firmama u kojima je država većinski vlasnik, što je Gaspromnjeft koji je većinski vlasnik NIS-a. Tada je odluka da se zbog energetske stabilnosti regiona sankcije ne odnose na Srbiju i NIS, a vlasti su u međuvremenu u više navrata obećavale razne modalitete poput otkupa NIS-a tako da Srbija, a ne Gasprom, bude većinski vlasnik“, podsjeća Štiplija.

On dodaje da se sada ponovo, u osmom paketu, mjera sankcija EU našla u istom obliku.

„Samo što ovog puta EU nije željela da zbog Srbije napravi izuzeće. Upitno je i koliko je baš predsjednik Srbije uticao da se primjena sankcija odloži“, objašnjava Štiplija.