Prije nego što Vladimir Putin napusti svoju rezidenciju da bi se pojavio negdje u javnosti, njegov sigurnosni tim je već na terenu.
Prvo analiziraju sve moguće prijetnje - kriminalne aktivnosti, društvene nemire, lokalnu javnu percepciju predsjednika Rusije, pa čak i mogućnost prirodnih katastrofa kao što su potresi ili poplave u pripadajućem području tokom potencijalne posjete, piše “Slobodna Dalmacija”.
Temeljne pripreme
Otprilike mjesec prije posjete predsjednika, članovi tima stižu na lokaciju da usaglase svoj raspored osiguranja s lokalnim vlastima i provjere apartman ili kuću u kojoj će Putin boraviti.
Vodi se računa o tome da svi potrebni radovi oko uređenja smještaja budu obavljeni unaprijed tako da tokom boravka predsjednika nikakvi majstori ne bi morali ulaziti u stambeni prostor.
Tek nakon ovako temeljnih priprema dolazi Putin te osiguranje kreće sa svojim neposrednim radom. Specijalna služba zadužena za sigurnost ruskog predsjednika zove se Federalna zaštitna služba koja, prema neslužbenim informacijama, broji više od 50.000 zaposlenih.
Unutar Federalne službe bezbjednosti, specijalna jedinica osobno čuva predsjednika Putina. Iznenađujuće, uvjeti za ovu poziciju ne uključuju prethodno ratno iskustvo.
-Malo je vjerovatno da će predsjednikovo osiguranje morati raditi zasjedu na planinskim stazama ili skakati sa padobranom. Borbeno iskustvo je korisno, ali često nije primjenljivo u našem radu.
Tokom rata napadate, a tjelohranitelj bi trebao štititi predsjednika samo od nekog dotad nevidljivog - kaže bivši Putinov lični zaštitar.
Predsjednikovi tjelohranitelji također moraju poznavati strane jezike i biti, što se politike tiče, upućeni u osnovne stvari kako bi znali ko prilazi predsjedniku i kako se trebaju ophoditi prema tim ljudima.
Veoma izdržljivi
Elitni ruski pripadnici službe osiguranja su veoma izdržljivi. Obučeni su da izdrže veliku hladnoću u lakim kaputima (debeli kombinezoni mogu ometati njihovo kretanje) i da se ne znoje na vrućini. Prema nekim izvještajima, koriste lijekove koji utječu na fiziološke procese.
Inače, tjelohraniteljima je dozvoljeno da puše cigarete jer to pomaže bržem smirivanju stresa, ali naravno ne tokom treninga ili posla. Posao predsjednikovih zaštitara je iscrpljujući, zbog čega se, sa tog posla, povlače poslije 35. godine.
Dok traje “akcija” (kako se inače naziva predsjednikovo vrijeme koje provodi u javnosti), zaštitari su organizirani u četiri kruga.
Najbliži krug predsedniku su njegovi lični tjelohranitelji, momci prijetećeg izgleda u odijelima, tamnim naočalama za sunce, sa slušalicom u uhu i koferom.
Izgledaju zlokobno s razlogom – za napadače je to prvi znak da je Putin veoma dobro zaštićen. Još jedan detalj koji nagovještava telohranitelja su njegove ruke, one su uvijek ispred tijela, s tim da je lijeva ruka često podignuta do pola.
Ovo je obavezan uvjet, čuvar mora uvijek biti u stanju pripravnosti. Zato što je neposredni zadatak “prvog kruga”, u slučaju opasnosti, da svojim tijelima zakloni predsjednika.
Koferi koje ovi momci nose su štitovi koji se mogu postaviti da zaštite predsjednika od metaka.
Stražari su naoružani pištoljem “gurza” kalibra 9 mm koji može ispaliti do 40 metaka u minuti i probiti pancir sa udaljenosti od 50 metara.
Specijalni kišobrani
Međutim, ako dođe do pucnjave, to znači da je tim za osiguranje zakazao, pošto se računa da je bilo kakve napade nužno unaprijed spriječiti.
Još jedan dio opreme namijenjen zaštiti su kišobrani od kevlara, čvrstog para-aramidnog umjetnog vlakna, koje čuvari također mogu koristiti kao kvalitetnu zaštitu od metaka.
Svakako, nisu najvažniji čuvari “prvog kruga”, već oni koji se nalaze u “drugom krugu”. Za razliku od prvog, potpuno su neupadljivi u masi, obučeni formalno i ponašaju se diskretno, traže potencijalne napadače.
“Treći krug” funkcionira kao prsten oko gomile, sprečavajući sumnjive osobe da stignu u blizinu predsjednika. “Četvrti krug” su snajperisti koji se nalaze na krovovima okolnih zgrada.
Zato je opasno trčati, vrištati ili praviti ishitrene pokrete u blizini predsjednika jer možete dobiti crvenu tačku na glavi za nekoliko sekundi.
Također, prilikom pojavljivanja predsjednika u širokim javnim prostorima se često postavlja dodatna zaštitna oprema.
Dio sigurnosne jedinice uvijek putuje sa predsjednikom u oklopnim kombijima (ekstremna vožnja je takođe neophodna vještina za većinu predsednikove pratnje).
Ovi momci su specijalci naoružani AK-47, snajperskim puškama “Dragunov”, protutenkovskim bacačima granata i prenosivim protuzračnim raketnim sistemima “Osa”.
Veliko iskustvo
Međutim, glavni adut predsjednikove sigurnosti, u slučaju Vladimira Putina, je on sam.
Pošto posjeduje iskustvo rada u sovjetskoj i ruskoj tajnoj službi, Putin zna da njegov tim za osiguranje zna što radi i on se zbog toga uvijek pridržava njihovih sigurnosnih zahtjeva, piše “Russia Beyond”.
Na kopnu se predsjednik Putin koristi vozilom Mercedes-Benz S600 Pullman koji se nalazi u floti Federalne službe za sigurnost, a koja ima 11 takvih vozila. No, Putin se ne vozi samo u limuzinama, već i u mini autobusima.
Kada je postao predsjednik, značajno je povećao broj putovanja po Rusiji. Zbog toga su mu napravili mini autobus sa blindiranom karoserijom te 8-10 mjesta za sjedenje, u kojoj udobno mogu putovati predsjednik i ljudi iz njegovog najužeg kruga.
Putin tradicionalno preferira domaću proizvodnju, pa iz tog razloga leti isključivo u ruskim helikopterima Mi-8.
Nekada se predsjednik kreće i u specijalnim terenskim vozilima na teško prohodnim mjestima, a ponekad i u batiskafima.
U sastavu predsjedničkog Odjela za upravljanje imovinom (ustrojen početkom devedesetih godina prošlog stoljeća kako bi se zadovoljile potrebe visokih državnih dužnosnika) postoji cijeli aviopark - Specijalni leteći odred "Rusija".
U krug njegovih klijenata ulaze predsjednik, premijer, ministar vanjskih poslova, glasnogovornik dume, drugi visoki zvaničnici…
Osnovu avioparka čine modeli Il-96-300 i Tu-214. Uskoro će im se pridružiti i Sukhoi Superjet 100. Odred ima i svoju kontrolu leta - avion koji je opremljen specijalnim sistemima za vezu, koji omogućavaju predsjedniku kriptiranu komunikaciju kao i upravljanje nuklearnim arsenalom Rusije.
Sva polijetanja i slijetanja se odvijaju na državnom aerodromu Vnukovo-2.