Klinički centar Univerziteta u Sarajevu saopćio je prošlog mjeseca kojim je upoznao javnost da nema određenih lijekova, između ostalih, i citostatika.
To su onkološki pacijenti znali i prije, samo im se glas nije dovoljno daleko čuo, da bi iko i reagirao, o čemu je Raport već pisao.
Iz KCUS-a su naveli da rade sve što je u njihovoj moći da taj problem riješi, ali da su nabavka i plaćanje ovih, najčešće izuzetno skupih i rijetkih lijekova, u nadležnosti Fonda Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH.
Ipak, mnogi bolesnici ne znaju za mogućnost refundacije dijela sredstava.
"Spletom okolnosti, posljednjih dana komuniciram sa osobama koje se liječe od karcinoma ili drugih teških bolesti. Oni nisu znali, pa pretpostavljam i veliki broj građana u KS, za mogućnost refundacije dijela sredstava za lijekove koji nisu u paketu obaveznog osiguranja. Pa evo, možda nekome info bude od pomoći.
Dakle, ukoliko vam je propisan lijek koji nije dio Liste (kantonalne ili federalne) ili je dio Liste, ali ne za vašu dijagnozu (što je često slučaj) imate pravo refundirati 50% od plaćenog iznosa. Max godišnji iznos po osiguraniku je 10.000KM. U praksi dakle ukoliko koristite terapiju koja npr. košta 2000KM mjesečno, možete ostvariti refundaciju za 10 mjeseci po 1000KM.
Zahtjev možete pronaći na linku ispod", napisala je bivša uposlenica ZZO KS Lejla Salihagić-Brčić, te dodala ovaj link.