na meti

Veliki potres u industriji: Je li hapšenje osnivača Telegrama znak da se svi okreću protiv društvenih mreža i njihovih šefova

Šefovi najvećih svjetskih kompanija koje stoje iza društvenih mreža obično su izbjegavali lične posljedice, čak i kada su se njihove platforme suočavale s nadzorom nad njihovim dužnostima prema milijardama korisnika.

Firme, uključujući Facebook, X i TikTok, više su se puta našle na meti kreatora politike jer se nisu uspjele dovoljno uhvatiti u koštac sa širenjem dezinformacija, ali njihovi osnivači zadržali su distancu prema sadržaju koji korisnici objavljuju na platformama, piše Sky.

U rijetkom slučaju lične odgovornosti početkom ove godine, Mark Zuckerberg koji vodi kompaniju-majku Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, izvinio se porodicama koje su rekle da su im društvene mreže naudile djeci dok su svjedočili na saslušanju u Senatu Sjedinjenih Država.

Novi presedan

No progon Pavela Durova od strane francuskih vlasti, suosnivača aplikacije za razmjenu poruka Telegram, postavlja novi presedan.

Durov (39) je rođen u Rusiji, ali je postao francuski državljanin 2021. godine.

Sa svojim bratom Nikolajem Durovom osnovao je Telegram 2013.

Aplikacija, koja ima gotovo milijardu korisnika širom svijeta, poznata je po svojoj privatnosti, obećavanju šifriranih poruka i zaštiti korisničkih poruka od pristupa trećih strana.

Iz tog razloga je koriste zviždači i drugi koji su pod prijetnjom, ali francuski zakonodavci tvrde da je druga strana medalje da aplikacija omogućava organizirane kriminalne aktivnosti.

Nakon četiri dana u francuskom pritvoru, Durov se sada suočava s preliminarnim optužbama da je dopustio kriminalne aktivnosti na Telegramu, uključujući nedopuštene transakcije, slike zlostavljanja djece i trgovinu drogom. Protiv njega se vodi istraga i zbog navodnog odbijanja da sa istražiteljima podijeli informacije i dokumente.

Predstavnici Telegrama rekli su da se firma pridržava zakona EU i da je moderiranje u skladu s industrijskim standardima.

Iz firme su u izjavi dodali: "Apsurdno je tvrditi da je platforma ili njen vlasnik odgovoran za zloupotrebu te platforme."

Durovljevo hapšenje uperilo je prst i na druge tehnološke šefove. Elon Musk, vlasnik X-a, branio ga je, tvrdeći da je umjerenost "propagandna riječ za cenzuru".

Novi propisi u EU i Ujedinjenom Kraljevstvu imaju za cilj tehnološke firme učiniti odgovornijim za potencijalno štetan sadržaj objavljen na njihovim platformama.

Ko je još pod istragom

Apple, Meta i Googleova matična firma također su pod istragom EU u skladu s odvojenim zakonima osmišljenim da smanje tržišnu moć svjetskih tehnoloških divova.

Ako se utvrdi da su firme krive za nepoštivanje propisa, prijeti im novčana kazna do 10% njihovog globalnog prometa.

Appleu je ranije ove godine naređeno da plati kaznu veću od očekivane od 1,8 milijardi eura, nakon što je Komisija optužila kompaniju za "zloupotrebu dominantnog položaja na tržištu" za distribuciju aplikacija za streaming muzike korisnicima iOS-a putem svoje trgovine aplikacija.

U Silicijskoj dolini bit će zabrinuti da je Durovljevo hapšenje najnoviji događaj u prekretnici protiv slobode od intervencija koju su društvene mreže uživale od svog početka.