Svijet

Video / Amerikanci žele poslati Ukrajini brutalno oružje: Evo zašto ga zovu “ubica oklopa”

Sekretar američkih zračnih snaga Frank Kendall je upitan o mogućnosti prebacivanja mlažnjaka A-10 Warthog u Ukrajinu.

Kendall nije odbacio tu ideju, i to samo nekoliko sati nakon što je načelnik Glavnog štsba američkih zračnih snaga, general Charles Q. Brown, rekao da će se ukrajinska avijacija na kraju morati riješiti borbenih aviona iz sovjetske ere i da će "doći bilo šta samo da nije rusko", piše The War Zone.

Do danas su samo američke zračne snage upravljale A-10, kultnim avionom za blisku podršku koji je prvenstveno poznat po svom masivnom GAU-8/A Avenger 30 mm topu i teškom oklopu.

Korisne letjelice

"A-10 nije sistem koji će nam trebati protiv protivnika koji nas sada najviše brinu", rekao je Kendall.

U svom posljednjem proračunskom zahtjevu za fiskalnu godinu 2023., zračne snage su zatražile ovlasti za umirovljenje 21 Warthoga.

Ove su se letjelice svakako pokazale korisnim u posljednja dva desetljeća kada su sudjelovale u borbenim operacijama niskog intenziteta u popustljivim okruženjima, ali postavlja se pitanje njihove koristi u bilo kojim budućim sukobima više razine u zračnom prostoru, prenosi Net.hr.

"Bit ćemo otvoreni za razgovore s Ukrajincima o tome koji su njihovi zahtjevi i kako bismo im mogli udovoljiti", odgovorio je Kendall novinarima na pitanje hoće li A-10 završiti u ukrajinskim rukama.

"Ne mogu nagađati na koje bi avione mogli ići, ali bit će to nešto nerusko", rekao je general Brown kada mu je postavljeno pitanje o obuci ukrajinskih pilota u Sjedinjenim Američkim Državama.

Prošle su sedmice članovi Zastupničkog doma američkog Kongresa glasovali za finansiranje obuke ukrajinskih borbenih pilota.

Taj zakon još uvijek treba biti finaliziran, prije nego što ga Kongres može staviti na konačno glasanje, nakon čega bi mogao ići na stol predsjednika Joea Bidena na potpis.

Riječi Kendalla i Browna znatno se razlikuju od odgovora koje su dali na ista pitanja u martu, kada su oba naglasila da nije bilo aktivnih planova ili čak rasprava o mogućnosti takvog transfera.

Pitanje slanja A-10, kao i drugih zapadnih borbenih aviona, u Ukrajinu pokrenuto je više puta otkako je Rusija pokrenula svoju sveobuhvatnu invaziju u februaru.

Do sada se Bidenova administracija opirala ovim pozivima, koji su dolazili od članova Kongresa, ukrajinskih zvaničnika i pripadnika vojske te zemlje.

Eskalacija sukoba

Vlasti SAD obično su navodile zabrinutost kako bi takve isporuke mogle eskalirati sukob i povećati rizik od prelijevanja izvan Ukrajine.

Taj se stav učestalo mijenja posljednjih sedmica, uključujući prijenos artiljerijsko-raketnih sistema visoke pokretljivosti (HIMARS) zajedno s precizno navođenim projektilima i planovima za slanje nacionalnih naprednih raketnih sistema zemlja-zrak srednjeg dometa (NASAMS).

Potencijalna isporuka ovakvih sistema ukrajinskim snagama smatrala se potpuno nedopuštenom prije samo nekoliko mjeseci.

U ponedjeljak je ukrajinski ministar odbrane Oleksij Reznikov objavio na Twitteru da je razgovarao s američkim ministrom obrane Lloydom Austinom i da njegov američki kolega ima "vrlo dobre vijesti".

Ovo bi, naravno, moglo biti samo referenca na novo obećanje američke vlade da će poslati više HIMARS-a, koji su već imali značajnu ulogu u sukobu.

Ne tako davno, sama ideja o slanju A-10 u Ukrajinu, ili bilo gdje drugdje, bila bi uglavnom bespredmetan razgovor.

Kongres je godinama blokirao Zračne snage da se odreknu bilo kojeg od svojih Warthogova, a zakonodavci neprestano prvo zahtijevaju garancije da služba neće izgubiti sposobnosti bliske zračne podrške kao rezultat bilo kakve odluke.

Dugogodišnja pozicija

Ova dugogodišnja pozicija sada omekšava. Predstavnički dom pristaje na prijedlog Zračnih snaga da se u narednoj fiskalnoj godini povuče 21 A-10. Odbor Senata za oružane snage objavio je u ponedjeljak isto.

Naravno, ostaje za vidjeti hoće li Ukrajina dobiti A-10 ili ne. Zabrinutost zračnih snaga o ranjivosti Warthoga u okruženjima punim protuzračne odbrane višeg ranga odnosi se na sukob u Ukrajini, gdje se avioni obje strane svakodnevno suočavaju sa značajnim prijetnjama.

U isto vrijeme, A-10 je napravljen da preživi teška oštećenja u bitkama i da se brzo popravi i vrati u službu. Također mogu djelovati sa starih aerodroma s relativno malim prostorom.

Sve ove karakteristike idealno odgovaraju Ukrajini. Također je vrijedno napomenuti da ukrajinske zračne snage još uvijek lete daleko manje sposobnim Su-25 Frogfootovima iz sovjetske ere.

I američki i ukrajinski zvaničnici morali bi odlučiti kako bi drugi faktori, kao što su obuka i logistički zahtjevi, mogli utjecati na prijenosa bilo kojeg broja A-10, kao i kakvo bi im oružje bilo dostupno ako bi ga isporučili Ukrajincima.

Avion ima neke osjetljive sisteme koje bi vjerojatno također trebalo ukloniti prije takvog prijenosa.

Što se tiče zahtjeva za obuku, "zahvaljujući prethodnim programima vojne razmjene, Ukrajina već ima mali broj pilota obučenih za letenje A-10", umirovljeni general zračnih snaga Philip Breedlove, koji je neko vrijeme služio kao šef američkog Europskog zapovjedništva (EUCOM), i Kurt Volker, bivši posebni predstavnik SAD-a za ukrajinske pregovore, napisali su u autorskom tekstu koji je "Center for European Policy Analysis" objavio u martu.

Uz sve ovo rečeno, ako se bilo koji A-10 eventualno pojavi na nebu iznad Ukrajine, to bi moglo pomoći da se rasprava o njihovoj sposobnosti da djeluju u okruženjima visoke razine prijetnje prekine zauvijek.