Vijeće Evropske unije donijelo je odluku po kojoj je građanima BiH treba biti dozvoljeno putovanje odnosno kretanje bez ograničenja po teritoriji Evropske unije.
Države članice trebale bi od 1. jula 2021. na temelju kriterija i uvjeta utvrđenih u preporuci postupno ukidati ograničenja putovanja na vanjskim granicama za osobe s boravištem u sljedećim trećim zemljama:
#COVID19 ?✈️? Council agrees ➡️ travellers from Armenia, Azerbaijan, Bosnia and Herzegovina, Brunei Darussalam, Canada, Jordan, Kosovo, Montenegro, Qatar, Republic of Moldova and Saudi Arabia
— EU Council (@EUCouncil) July 1, 2021
should also be allowed to travel to the EU.
Find out more ?
Albanija
Armenija (novi unos)
Australija
Azerbajdžan (novi unos)
Bosna i Hercegovina (novi unos)
Brunej Darussalam (novi unos)
Kanada (novi unos)
Izrael
Japan
Jordan (novi unos)
Libanon
Crna Gora (novi unos)
Novi Zeland
Katar (novi unos)
Republika Moldova (novi unos)
Republika Sjeverna Makedonija
Ruanda
Saudijska Arabija (novi unos)
Srbija
Singapur
Južna Koreja
Tajland
Sjedinjene Američke Države
Kina (podložno potvrdi o reciprocitetu).
Vijeće je 30. lipnja 2020. donijelo preporuku o postupnom ukidanju privremenog ograničenja neobveznih putovanja u EU. Ta je preporuka sadržavala početni popis zemalja za koje bi države članice trebale postupno ukinuti ograničenja putovanja na vanjskim granicama. Popis se preispituje svaka dva tjedna i prema potrebi ažurira.
Vijeće je 20. maja donijelo izmijenjenu preporuku kako bi, kao odgovor na aktuelne kampanje vakcinisanja, uvelo određena izuzeća za vakcinisane osobe i ublažilo kriterije za ukidanje ograničenja za treće zemlje. Izmjenama se ujedno uzimaju u obzir mogući rizici koji proizlaze iz novih varijanti, zbog kojih je uspostavljen mehanizam hitnog kočenja kako bi se moglo brzo reagirati ako se u trećoj zemlji pojavi varijanta koja je od interesa ili izaziva zabrinutost.
Preporuka Vijeća nije pravno obvezujući instrument. Za provedbu njezina sadržaja i dalje su odgovorna tijela država članica. Ona mogu ograničenja putovanja za zemlje navedene na popisu ukidati isključivo postupno, osiguravajući pritom potpunu transparentnost.
Države članice ne bi trebale donijeti odluku o ukidanju ograničenja putovanja za treće zemlje koje nisu navedene na popisu prije nego što se o tome donese koordinirana odluka.