Vijeće ministara BiH još se nije oglasilo o hapšenju Nenada Nešića, ministra sigurnosti i čovjeka koji obavlja jednu od najvažnijih funkcija u zemlji.
Optužbe Tužilaštva BiH za visoku korupciju na račun Nešića su veoma ozbiljne i Državna vlada već je morala javnost upoznati s koracima koje poduzima ili će poduzimati kako se ovo hapšenje ne bi odrazilo na stanje sigurnosti u zemlji.
Tog stava je i Safet Kešo, zastupnik SDA u zastupničkom Parlamentarne skupštine BiH koji je za Raport kaže da bi u svakoj drugoj zemlji hapšenje ministra sigurnosti za sobom povuklo i ozbiljne poteze vladajućih struktura, što u BiH nije slučaj.
Znakovita šutnja u Državnoj vladi
"Vijeće ministara BiH je u ovom slučaju prespavalo hapšenje, ne bilo koga, nego ministra sigurnosti BiH, što je nedopustivo. Ne ulazeći u njihove interpersonalne odnose, ali mora se reći da je odmah trebala biti održana hitna sjednica Vijeća ministara BiH, ali umjesto toga su nam ponudili 'rječito ćutanje' o ovom hapšenju. To govori o njihovoj snazi, konzistentnosti i dosljednosti", kaže Kešo.
Zastupnik Kešo kaže da pozdravlja svaku aktivnost policijskih agencija i pravosudnih institucija u zemlji koje će voditi jačanju borbe protiv korupcije i kriminala i učvrstiti i poboljšati vladavinu prava.
No, podsjeća i da je on kada je 25. januara 2023. godine potvrđeno imenovanje aktualnog saziva Vijeća ministara u Zastupničkom domu PSBiH zajedno s Klubom SDA bio protiv ovih imenovanja, te da se posebno osvrnuo na imenovanje Nenada Nešića za ministra sigurnosti.
Kešo: Ostavit ćemo prostor Vijeću ministara da prvi djeluju
"Nije mi namjera da likujem zbog novonastale situacije, ovo je sad jedan ozbiljan problem, ali podsjećam da sam ja na sjednici Zastupničkog doma, kazao da osim obrazovne potkapacitiranosti većine tadašnjih kandidata za državne ministre rekao i da kandidat za ministra sigurnosti Nenad Nešić, a oslanjajući se i na ono što su ranije o njemu govorili iz SNSD-a, prije treba biti predmet interesovanja službi sigurnosti, nego ministar sigurnosti", kazao je Kešo za Raport.
Inače, zastupnik Safet Kešo bio je s Klubom SDA i inicijator Nešićeve smjene u ljeto ove godine zbog njegovih monstruoznih 'viceva' o žrtvama genocida u Srebrenici. Tada su Nešića od smjene spasili zastupnici opozicije iz RS.
Na upit Raporta hoće li Klub SDA u zastupničkom domu PSBiH možda ponovo pokrenuti pitanje Nešićeve smjene, ovog puta zbog sumnji na korupciju, Kešo je kazao da o tome još nije donesena odluka.
"Smatram da ćemo mi prije svega ostaviti prostor prvenstveno Vijeću ministara BiH i parlamentarnoj većini da ponude rješenja u vezi s ovom situacijom koja će biti u korist pozicije države BiH. U svakoj normalnoj zemlji ovo bi bio jedan dramatično važan događaj i mi u Klubu SDA ćemo analizirati situaciju i zajednički s užim rukovodstvom SDA vidjeti, da li ćemo mi pokrenuti pitanje njegove smjene, odnosno zauzet ćemo zajednički stav o tome", kaže Kešo.
Borenović: Vidjet ćemo je li se pravosuđe probudilo
Uz Klub SDA u Zastupničkom domu PSBiH najveća opozicija vladajućoj većini je Klub SDS-a, PDP i Za pravdu i red. Iako je većina u tom klubu bila u julu protiv smjene Nenada Nešića, kada bi došlo do potencijalnog novog glasanja, vjerovatno bi se, a prvenstveno zbog razloga sjene, situacija mogla promijeniti.
Borislav Borenović, zastupnik PDP-a za Raport kaže da je u ovom trenutku najvažnije to što su policija Republike Srpske i Tužilaštvo BiH zajedno proveli aktivnosti u vezi s ozbiljnim sumnjama o involviranosti ministra sigurnosti BiH i i direktora javnog preduzeća u RS u koruptivne radnje.
"Vidjet ćemo da li se konačno pravosuđe probudilo i da li će visoka korupcija dobiti svoj sudski epilog. Nadam se da je došao krajnji trenutak da se pošalje snažna poruka institucionalne borbe protiv korupcije u kojoj niko nije iznad zakona bez obzira na njegovu političku ili statusnu pripadnost", kazao je Borenović za Raport.