Njemačka se nekada smatrala klimatskim prvakom. Postavio je ambiciozne ciljeve za smanjenje onečišćenja koje zagrijava planet. Njegova Zelena stranka postigla je visok uspjeh na izborima 2021. postavši dio vlade.
Premotajte manje od četiri godine i čini se da se ta slika razotkriva.
Alternativa za Njemačku (AfD), krajnje desna stranka koja negira klimatske promjene uzrokovane ljudskim djelovanjem i protivi se klimatskim politikama kao nepriuštivim i elitističkim, dospjela je u središte pozornice. Zauzela je drugo mjesto u ukupnom poretku na nacionalnim izborima prošlog vikenda, gotovo udvostručivši svoj udio glasova.
Stranka, koja se može pohvaliti potporom Elona Muska, vrlo je mala mogućnost da će biti dio sljedeće vlade - dugogodišnji "vatrozid" trenutno isključuje druge stranke od suradnje s njom - ali AfD je sada nemoguće ignorirati. Kao i njegov klimatski stav.
Ono što se dogodilo u Njemačkoj dio je globalnog trenda, kažu analitičari, dok se populističke krajnje desne stranke sele s političkih rubova na mainstream, donoseći sa sobom svoj klimatski skepticizam i mijenjajući političku raspravu.
"Postoji krajnja desnica koja napada klimatsku agendu u svakoj zemlji", rekla je Luisa Neubauer, klimatska aktivistica iz Fridays for Future Germany. “Postoji pravi namjerni napor da se eliminiraju i destabiliziraju klimatske politike”, rekla je za CNN.
To se događa iako se utjecaj klimatske krize pojačava, dodala je, ukazujući na smrtonosne ekstremne vremenske uvjete potaknute klimatskim promjenama, uključujući uragan Helene i požare u LA-u.
Stručnjaci kažu da se korijeni pomaka prema strankama krajnje desnice mogu pronaći godinama unazad.
Kumulativni učinci financijske krize iz 2008., pandemije Covida i ruskog rata protiv Ukrajine povisili su troškove života i potaknuli "rašireno nezadovoljstvo 'političkim establišmentom'", rekla je Paula-Charlotte Matlach, analitičarka iz Njemačke u think tanku Institute for Strategic Dialogue.
AfD, koji se vodio na snažno antiimigrantskoj platformi, porastao je u popularnosti dok se zemlja bori s gospodarskim padom, visokom inflacijom i visokim cijenama električne energije, dok se odustaje od ruskog plina.
Izborna kampanja bila je gotovo tiha o klimi, rekao je Felix Schulz, istraživač u Centru za studije održivosti Sveučilišta Lund. "To je, samo po sebi, pobjeda krajnje desnice", koja uspijeva promijeniti politički narativ, rekao je za CNN.
Kršćansko-demokratska unija (CDU) desnog centra, koja je bila najbolja na izborima i formirat će koalicijsku vladu, prethodno je usvojila "pro-klimatsku retoriku", ali to pokazuje znakove napetosti, rekao je Manès Weisskircher, istraživač na Institutu za političke znanosti u Njemačkoj.
CDU je rekao da će se pridržavati njemačkih klimatskih ciljeva, ali također vidi potencijalno dugu budućnost za plin i želi ukinuti propise za postupno ukidanje automobila s motorima s izgaranjem i grijanja kućanstava na plin.
U govoru na kraju predizborne kampanje, čelnik CDU-a Friedrich Merz rekao je da se zalaže "za većinu koja može zdravo razmišljati i koja je još pri zdravoj pameti", a ne "za bilo kakve zelene ili lijeve ludake".