Neće odustati

Više od dvije godine se čeka presuda o hidžabu u OS BiH: Vojnikinja Emela i njen advokat spremni ići i do Strazbura!

U maju 2021., Emela je predala apelaciju prema Ustavnom sudu BiH kojom osporavaju pravilnik o uniformama u OS BiH i na tu presudu se još uvijek čeka
Zukan Helez, Emela Mujanović i Emir Kovačević

Više od dvije godine vojnikinja Emela Mujanović čeka na presudu Ustavnog suda BiH, a zbog zabrane nošenja hidžaba/mahrame u Oružanim snagama BiH (OS BiH).

Naime, Emela je 2018. godine anonimno prijavljena vojnom inspektoratu u kasarnoj "Kosova" u Ustikolini zbog dolaska na radno mjesto sa hidžabom nakon čega je disciplinski kažnjena.

Emela je nakon toga odlučila preuzeti stvari u svoje ruke i hrabro se izboriti za svoja, ali i prava svih onih djevojaka koje žele služiti Domovini kroz vojni angažman, ali su onemogućene zbog nepoštivanja prava na slobodu vjere u Oružanim snagama BiH.

26. marta 2020. godine Emela i njen pravni tim tužili su Ministarstvo odbrane BiH pred Sudom BiH zbog diskriminacije i povrede ljudskih prava na slobodu vjere zbog zabrane nošenja mahrame u službi. Tužba je, međutim, odbijena kao neosnovana, zbog čega su uputili žalbu na presudu. Nažalost, i žalba je također odbijena te je potvrđena prvostepena presuda.

Emela nije odustajala te je u maju 2021., predala apelaciju prema Ustavnom sudu BiH kojom osporavaju pravilnik o uniformama u Oružanim snagama BiH, a koji joj zabranjuje da nosi mahramu, i na tu presudu se još uvijek čeka.

Advokat: Očekujemo pozitivnu presudu

Emelin advokat Emir Kovačević za Raport kaže da svaki dan očekuju odluku Ustavnog suda BiH, da se nadaju pozitivnoj presudi, ali da neće odustajati ni ukoliko ona bude negativna.

Ističe da mu nije jasno zašto se ovoliko dugo čeka na presudu, da je Ustavni sud ranije odgovarao u roku od godinu dana, a da je sada skoro treća godina kako Emela i njen pravni tim čekaju na odluku.

Podsjetio je na pozitivnu presudu Ustavnog suda da se dozvoli muškarcima nošenje brade iz vjerskih razloga, te da to ide u prilog njihovoj apelaciji, odnosno da se omogući Emeli da nosi mahramu/hidžab iz vjerskih razloga.

"U protivnom smatramo da se radi o diskriminaciji. Ne možete dozvoliti vojnicima vjersko izražavanje, a u istoj instituciji (OS BiH) zabraniti vojnikinji da se vjerski izražava", govori Kovačević.

Od promjene pravilnika do promjene radnog mjesta

Ministar odbrane BiH Zukan Helez prije pet mjeseci je održao sastanak sa Emelom Mujanović i njenim advokatom te najavio da će predložiti izmjenu pravilnika o uniformi jer, kako je tada kazao, mahrama nije sporna ni po NATO standardima.

U razgovoru za Raport, Helez otkriva šta (ni)je od tada do danas urađeno po pitanju ovog slučaja.

"Posljednji put kad smo Emela i ja komunicirali, shvatio sam da je, a ukoliko nije promijenjeno mišljenje, ona spremna prihvatiti moj raniji prijedlog - a to je da pređe u civilnu službu u OS BiH i u tom slučaju ne bi bilo nikakvih problema.

Ono što je teško jeste da nađemo neku mjeru da se mahrama dozvoli u tom vojnom dijelu OS BiH jer otvaramo niz drugih problema koji se sigurno ne bi svidjeli dobrom dijelu stanovnika BiH", kazao nam je ministar Helez.

On smatra da je Emelin prelazak u civilni dio "rješenje za problem hidžaba u OS BiH".

"Kad sam na sastanku predložio njoj i njenom advokatu da pređe u civilni dio ona je rekla 'ja volim vojsku, nisam sigurna da bih to prihvatila', a kasnije kad smo se čuli rekla mi je da bi to prihvatila i da je to dobro rješenje", kaže nam ministar odbrane BiH Zukan Helez.

Emela neće odustati od tužbe i borbe

S druge strane, kako saznajemo od izvora bliskog vojnikinji Emeli, ona bi mogla prihvatiti Helezov prijedlog, ali samo iz egzistencijalnih razloga što nikako ne znači odustajanje od tužbe.

Naime, Emela je samohrana majka troje malodobne djece, živi u Sarajevu, a još od 2013. godine radi u Ustikolini. Zbog otežavajućih okolnosti - velike udaljenosti radnog mjesta i odvojenosti od porodice, Emela je uputila zahtjev za prekomandu Ministarstvu odbrane BiH, ali još nikada nije dobila odgovor, zbog čega je na neki način prinuđena da prihvati prijedlog da pređe u civilni sektor kako bi olakšala život sebi i svojoj djeci.

Međutim, prelazak u civilni sektor neće značiti odustajanje od njene borbe da se mahrama dozvoli u OS BiH.

"Mi tu svakako nećemo stati i ako bude negativna presuda. Ja sam ubijeđen da se tu radi o povredi prava na slobodu vjere, Emela je također odlučna da ide dalje, tako da smo spremni za naredni korak - a to je apelacija prema Sudu za ljudska prava u Strazburu", kazao je u razgovoru za Raport Emelin pravni zastupnik Emir Kovačević.