Više od pet milijardi od procijenjenih 16 milijardi mobitela u svijetu ove će godine otpisano ili odbačeno, procijenili su stručnjaci i zatražili da se materijali koje sadrže više recikliraju.
Da se nanižu jedan na drugi, mobiteli izvan upotrebe dosegli bi visinu od 50.000 kilometara ili 100 puta više nego što je visina na kojoj je Međunarodna svemirska stabnica, objavio je istraživački konzorcij WEEE.
Iako sadrže zlato, bakar, srebro, paladij i ostale komponente koje se mogu reciklirati, gotovo svi ti neželjeni uređaji bivaju ostavljeni, bačeni ili spaljeni što nanosi znatnu štetu okolišu i zdravlju.
"Mobiteli su među elektronskim proizvodima koji nas najviše zabrinjavaju", rekao je Pascal Leroy, glavni direktor WEEE-a, neprofitnog saveza organizacija za upravljanje elektroničkim otpadom.
Ako ne recikliramo rijetke materijale koje sadrže, morat ćemo ih rudariti u zemljama poput Kine i Konga, rekao je Leroy AFP-u.
Mobiteli izvan upotrebe samo su vrh ledenog brijega od gotovo 45 miliona tona globalnog elektronskog otpada koji se ne reciklira.
Mnogi od pet milijarda mobitela koji će se ove godine povući iz cirkulacije neće završiti u smeću, ali će, umjesto da završe na reciklaži, ostati zaboravljeni u ladicama ili ormarima.
Po istraživanju provedenom u šest evropskih zemalja iz septrembra ove godine u prosječnoj evropskoj porodici trenutno se nalazi oko pet kilograma takvog elektronskog otpada.
Anketa je pokazala da 46 posto domaćinstava čuva malu električnu i elektronsku opremu jer će im možda zatrebati, 15 posto ih kani preprodati, a 13 posto ih zadrži zbog "sentimentalne vrijednosti", prenosi HRT.