medicinska studija

Visok krvni pritisak može uzrokovati rano oštećenje organa

Visok krvni pritisak smatra se široko rasprostranjenom bolešću – s potcijenjenim posljedicama. Nova studija pokazuje da može utjecati na određeni organ u ranoj fazi.

Mnogi ljudi znaju da visok krvni pritisak opterećuje srce. Ono što je manje poznato je da su bubrezi također zahvaćeni – i to očigledno ranije nego što se mislilo. Nedavna studija Medicinskog univerziteta u Beču pokazuje da se kod pacijenata sa visokim krvnim pritiskom mogu otkriti značajna oštećenja bubrežnog tkiva.

Rano oštećenje bubrega kod hipertenzivnih pacijenata

Istraživački tim je ispitao tkivo bubrega kod 99 osoba sa i bez hipertenzije i dijabetesa tipa 2. Uzorci su došli iz operacija u kojima su uklonjeni tumori bubrega.

Koristeći moderne tehnike snimanja i umjetnu inteligenciju, određena je veličina i gustina tzv. podocita, kao i volumen bubrežnih tjelešca (glomerula) u uzorcima tkiva.

Rezultat analize: Pacijenti sa hipertenzijom imali su značajno manju gustinu podocita i uvećana ćelijska jezgra – bez obzira na to da li su imali druga stanja kao što je dijabetes. Prema istraživačima, ove strukturne promjene se smatraju ranim znakovima poremećene funkcije bubrega.

Rano otkrivanje može spriječiti ozbiljne posljedice

"Naši rezultati pokazuju da je sam visok krvni pritisak - bez interakcije sa dijabetesom - dovoljan da ošteti bubrege", objasnio je vođa studije Christopher Paschen, prema saopćenju za javnost.

Visok krvni pritisak, zajedno sa dijabetesom tipa 2, jedan je od najčešćih uzroka hronične bolesti bubrega. Iako su negativni učinci dijabetesa na bubrege odavno poznati, nova studija pruža prvi konkretan dokaz da sam visok krvni pritisak može izazvati strukturne promjene - čak i prije nego što dođe do mjerljivih funkcionalnih gubitaka.

"Rano otkrivanje i liječenje mogli bi pomoći u usporavanju napredovanja bolesti bubrega i spriječiti dugotrajna oštećenja", rekli su autori studije.