“Vjetroturbine uzrokuju još veću suhoću i sušu” – uporna je tvrdnja na društvenim mrežama. Kaže se, između ostalog, da Njemačka zbog vjetroturbina postaje “dijelom suha zona”.
Studije se nazivaju navodnim dokazima. Ali studijska situacija uopće ne ide u prilog ovim izjavama.
"Ono što je definitivno pogrešno jest da vjetroturbine imaju veliki utjecaj na globalno zagrijavanje i klimu", kaže Bernhard Stoevesandt, voditelj odjela za aerodinamiku i numeričku meteorologiju energije vjetra na Fraunhofer institutu za sisteme energije vjetra (IWES), piše Tagesschau.
"Ali ni oni nisu odgovorni za prave suše." To je jednostavno zato što vjetroturbine nisu dovoljno visoke da utječu na slojeve zraka u kojima nastaju oblaci i oborine.
To tvrdi i Matthias Mauder, voditelj radne skupine za urbanu i ekoklimatologiju na Institutu za tehnologiju u Karlsruheu i profesor meteorologije na Tehničkom sveučilištu u Dresdenu.
"Prvo morate razgovarati o tome kako se definira suša. Kad je riječ o tome da zbog vjetroagregata nedostaje oborina, onda o tome nema studija jer je to toliko apsurdno."
Utjecaj na mikroklimu
U kineskoj studiji koja se često citira, istraživači su ispitali kako se vlažnost tla mijenja kao rezultat izgradnje vjetroelektrana – iako lokalno. Otkrili su da vlažnost tla opada u različitim stepenima ovisno o godišnjem dobu i smjeru vjetra.
U skladu s tim, vlažnost tla unutar vjetroelektrana smanjila se za ukupno 4,4 posto unutar jedne godine - najviše tokom ljetnih mjeseci.
“Vjetroturbina s jedne strane smanjuje brzinu vjetra, a s druge povećava turbulenciju”, kaže Mauder. Ovisno o vremenskim uvjetima, turbulencija bi mogla dovesti do miješanja slojeva zraka pri tlu.
"Ovo pojačano miješanje može uzrokovati da se voda koja isparava s površine tla transportira više prema gore od površine."
To bi zatim moglo povećati brzinu isparavanja, tako da se vlažnost tla smanjuje. Međutim, moguć je i suprotan učinak. Smanjena brzina vjetra uzrokovana vjetroturbinama također bi mogla dovesti do ukupnog manjeg isparavanja vode. Studija iz Škotske došla je do zaključka da se vlažnost zraka pri tlu blago povećala zbog vjetroelektrana. Izračun modela, pak, pretpostavlja vrlo malo smanjenje vlažnosti tla. Nije moguće načelno utvrditi kakve učinke vjetroelektrane imaju na vlažnost tla u neposrednoj blizini, kaže Mauder.
Faktori kao što su lokacija, vremenski uvjeti te također doba dana i godine igraju važnu ulogu, zbog čega je rezultate s jedne lokacije teško prenijeti na druge.