STUDIJA NA 186 UČESNIKA

Vježbanje u ovo doba dana može sniziti šećer u krvi

Za one koji imaju prekomjernu težinu ili su pretili, bavljenje tjelesnom aktivnošću tokom kasnog poslijepodneva ili navečer najučinkovitije je za snižavanje dnevnog nivoa šećera u krvi, prema nedavnoj studiji objavljenoj u časopisu Obesity.

Dok su prethodna istraživanja pokazala da umjerena do energična tjelovježba poboljšava nivo šećera u krvi kod odraslih osoba s rizikom od razvoja inzulinske rezistencije (preteče predijabetesa ili dijabetesa tipa 2), ova nova studija naglašava da vježbanje kasnije tokom dana donosi najveće dobrobiti.

Večer kao optimalno doba dana

Antonio Clavero Jimeno, kandidat za doktorat na Univerzitetskom istraživačkom institutu za sport i zdravlje na Univerzitetu Granada u Španiji, koautor je studije i naglasio je važnost određivanja vremena u rutinama vježbanja za poboljšanje kontrole šećera u krvi.

On predlaže da bi certificirani sportski i medicinski stručnjaci trebali razmotriti optimalno doba dana kada propisuju programe vježbanja, posebno za one koji imaju veći rizik od inzulinske rezistencije i dijabetesa tipa 2.

Studija na 186 učesnika

Studija je uključivala 186 učesnika prosječne dobi od 46 godina i prosječnog BMI-a od 33. Istraživači su pratili njihovu fizičku aktivnost i nivo glukoze tokom 14 dana pomoću uređaja za praćenje aktivnosti na narukvici i uređaja za kontinuirano praćenje glukoze.

Učesnici su bili grupirani na temelju vremena kada su bili najaktivniji, s aktivnostima u rasponu od brzog hodanja i plesa do trčanja i brze vožnje bicikla.

Rezultati su pokazali da je izvođenje 50 % ili više dnevne umjerene do snažne aktivnosti navečer povezano s nižim nivoima glukoze u krvi tokom dana i noći, posebno kod onih s poremećenom regulacijom glukoze.

Mišljenja stručnjaka koji nisu bili uključeni u istraživanje

Dr. Malene Lindholm sa Univerziteta Stanford, koja nije bila uključena u istraživanje, za Everyday Health je izjavila kako je primijetila da je razlika u smanjenju glukoze u krvi minimalna između onih koji vježbaju navečer i onih koji vježbaju u drugo vrijeme.

Uprkos tome, nalazi studije u skladu su s kliničkim opažanjima dr. Fatime Syed iz Duke Healtha, koja vidi poboljšanja u jutarnjoj kontroli glikemije kada njezini pacijenti vježbaju navečer, osobito nakon večere.

Prema Lindholm, održavanje stabilnog nivoa šećera u krvi ključno je za cjelokupno zdravlje i upravljanje težinom. Visok nivo šećera u krvi potiče oslobađanje inzulina, što potiče skladištenje masti i može s vremenom dovesti do inzulinske rezistencije.

Inzulinska rezistencija, stanje u kojem tjelesne stanice ne reagiraju dobro na inzulin, prethodi dijabetesu i čini gubitak težine većim izazovom. Smanjenje inzulinske rezistencije boljom kontrolom šećera u krvi može pomoći u mršavljenju.

Syed objašnjava da bi vježbanje nakon večere moglo biti osobito korisno jer pomaže tijelu upravljati nivoima glukoze koja se oslobađa tokom sna. Ova večernja aktivnost mogla bi spriječiti prirodni pad osjetljivosti na inzulin koji se događa noću, potencijalno zbog cirkadijalnog ritma.

U konačnici, iako večernje vježbanje može ponuditi male prednosti za one s oštećenom tolerancijom glukoze, Lindholm i drugi savjetuju da je najbolje vrijeme za vježbanje kad god se može. Dosljedno vježbanje, neovisno o dobu dana, najkorisnije je za cjelokupno zdravlje.