Nakon što je Borjana Krišto, predsjedavajuća Vijeća ministara BiH, saopćila da je prihvatila ostavku Nenada Nešića, nedavno uhapšenog ministra sigurnosti BiH, sada se postavlja pitanje, kako će se situacija dalje razvijati, a imajući u vidu turbulencije koje potresaju aktuelnu koaliciju na državnom nivou.
Rok za imenovanje Nešićevog nasljednika 15 dana od ostavke
Naime, Zakon o Vijeću ministara BiH propisuje decidne rokove za imenovanje nasljednika ministra koji podnese ostavku i prema tom zakonu, Borjana Krišto morala bi ubrzo imenovati Nešićevog nasljednika.
"Ako ministar ili zamjenik ministra podnese ostavku ili ako je trajno spriječen da vrši svoju dužnost, predsjedatelj Vijeća ministara imenuje njegovog nasljednika najkasnije u roku od 15 dana od dana podnošenja njegove ostavke i/ili od dana kada je ustanovljeno da je ministar ili zamjenik ministra trajno spriječen da vrši svoju dužnost", navodi se u Zakonu o Vijeću ministara BiH.
Prema ovoj zakonskoj odredbi, u zavisnosti kada je Krišto dobila Nešićevu ostavku koju je on objelodanio 23. januara, predsjedavajuća Vijeća ministara BiH ima rok od 15 dana da imenuje novog ministra sigurnosti BiH.
Čak kada bi se taj rok računao i od danas, kada je Krišto razriješila Nešića to znači da bi do 12. februara trebao biti imenovan novi ministar sigurnosti.
Međutim, to imenovanje u ovom trenutku je itekako neizvjesno. Prije svega zbog činjenice što novog ministra sigurnosti, nakon što ga Krišto imenuje, treba potvrditi većina u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.
Tek nakon što Predstavnički dom PSBiH potvrdi imenovanje ministra, on može preuzeti dužnost.
No, poznato je da je na prošlosedmičnoj sjednici Doma "pukla" dosadašnja parlamentarna većina koju su činili SNSD, HDZBiH i stranke "Trojke" i to na način da je iz Kolegija Doma smijenjen Nebojša Radmanović iz SNSD-a.
Hoće li Krišto prekršiti Zakon
Trenutno se uveliko vode pregovori o formiranju novih koalicija i većine koja ne isključuju ni onu koju bi činili SDA-SNSD-HDZBiH, iako neki zvaničnici SDA javno izjavljuju da neće u vlast s SNSD-om, ali pitanje je kada će se iskristalisati ta nova većina.
S druge strane, rok za imenovanje novog ministra sigurnosti teče i pitanje je šta će učiniti Borjana Krišto da ispoštuje Zakon o Vijeću ministara BiH i šta će se desiti ukoliko ona taj zakon eventualno prekrši i u roku ne imenuje novog ministra sigurnosti?
S obzirom na to da je pozicija ministra sigurnosti u dosadašnjoj koaliciji pripadala SNSD-u, ranije se očekivalo da ta stranka predloži Nešićevog nasljednika. No, novonastala situacija u kojoj "Trojka" više neće s SNSD-om, a HDZBiH i dalje ostaje opredijeljen za partnerstvo s Miloradom Dodikom nagovještavaju mogući scenarij u kojem bi Krišto mogla za novog ministra sigurnosti predložiti kadar iz reda SNSD-a.
No, bez sigurne podrške u Predstavničkom domu , a koje za takvo imenovanje trenutno nema, vjerovatno će se Krišto opredijeliti za scenarij da čeka da se "Gordijev čvor" na bh. političkoj sceni razriješi.
Jer, ukoliko Predstavnički dom ne bi potvrdio odluku Krišto o imenovanju ministra sigurnosti, ona bi prema Zakonu bila dužna u roku ne dužem od osam dana imenovati drugu osobu na to mjesto i takvu odluku dostaviti na potvrdu Predstavničkom domu, ili podnijeti ostavku.
Sudeći prema zainteresiranosti brojnih opcija za ulazak u vlast, to će samo dodatno zakomplicirati ionako komplikovanu situaciju na državnom nivou, što produžava i vrijeme za formiranje nove većine, pa je jasno da ni Krišto ni HDZBiH, a ni SNSD neće rizikovati i bez osigurane većine u Predstavničkom domu, neće se ni upuštati u imenovanje novog ministra sigurnosti.
Inače, imenovanje državnih ministara potvrđuje samo Predstavnički dom, dok njihovu smjenu mora potvrdili i Dom naroda PSBiH.