Zbog blokada iz RS dražva BiH izgubila je (privremeno) mogućnost da povuče prvu tranšu pomoći Evropske unije iz Plana rasta koja iznosi oko 70 miliona eura.
Razlog je što BiH nije htjela usaglasiti reformsku agendu koju zahtjeva Evropska komisija, a tri tačke su sporne jer na njih ne želi da pristane vlast u RS predvođena SNSD-om.
Danas je o ovome detaljno govorio delegat u Domu naroda BiH te portparol SNSD-a Radovan Kovačević. On je pokušao objasniti šta je to što smeta entitetu RS i objašenja su apsurdna ali i nelogična.
Krenimo redom.
Kovačević je prvo kazao kako je BiH trebalala usaglasiti 113 tačaka, te da je usaglasila 110 i da su tri ostale neriješene.
"Timovi iz RS i FBiH su radili ozbiljan posao, usaglasili su 110 tačaka i kada su to završili onda je saopćeno da one tri tačke koje nisu usaglašene da su one najbotnije. Da smo znali možda ne bi ni uradili taj posao", rekao je Kovačević.
Zanimljiva je upravo ta izjava jer kao da Bih treba uraditi nešto što treba EU, a ne njoj samoj pa će za to biti još i nagređena.
No, ovaj SNSD-ovac kaže da bi se neke stvari i mogle riješiti. Kao primjer naveo je jedinstveni broj za hitne pozive. Rješenje koje predlaže je apsurdno.
"Radi se o jedinstvenom broju koji je u nadležnosti civilnih zaštita, a one su u nadležnosti entiteta. Rješenje je jednsotavno. Imat ćemo jedan broj u RS i identičan broju u FBiH. I u cijeloj BiH će se zvati jedan broj", nave je Kovačević.
Dakle ovo apsurdno rješenje predlaže da se isti broj usvoji u RS i u FBiH umjesto da se on jednostavno usaglasni na državnom nivou. No, cilj je očito da se i na ovom primjeru pokaže ili istakne da su entiteti viši od države.
Druga stvar koju EU traži od BiH jeste ukidanje entitetskog glasanja, vjerovatno u radu odbora za pregovore sa EU.
"Druga stvar koja se tiče odlučivanja. Govori se o odustajanju od entitetskog glasanja. To se kosi sa Ustavom BiH. Mi nudimo dogovor da to prevaziđemo na način da odluke da donosimo koncezusom. Šta treba da preglasavamo jedni druge? Da neko u ime RS donosi odluke kako RS treba da se ponaša?", zapitao se Kovačević.
Ovakav stav Kovačevića potpuno je nelogičan jer je SNSD već pristao na ukidanje entitetskog glasanja i to u Komisiji za sukob interesa BiH, što je također bio jedan od zahtjeva Evropske unije. Jer, EU ne prepoznaje nikakve etničke ili entitetske blokade.
Na kraju, kao treća stvar koja je ostala neriješena navodi se Ustavni sud BiH.
Kovačević kaže da je to teška i komplicirana stvar, pa je podsjetio da je rješavanje pitanje Ustavnog suda i stranih sudija dio 14 prioriteta koje je EU stavila pred BiH.
"Ne treba da stranci da donose odluke nego mi. I to pitanje se može riješiti tako što ćemo riješiti pitanje stranih sudija i izbor sudija iz entiteta, da moraju biti uključene sudije iz RS i FBiH. Bio je prijedlog da to radi NSRS i Dom naroda FBiH, ali drugi prijedlog je da dio sudija imenuje NSRS, dio Parlament FBiH i dio Parlament BiH", naveo je Kovačević.