čekaju se analize

Voda u Mostaru i dalje nije za piće, moguće da ima bakterija

Iako su današnji pokazatelji zabilježili pad zamućenja na vodozahvatu izvorišta rijeke Radobolje, iz JP Vodovoda Mostar poručuju da voda, iz predostrožnosti, i dalje nije preporučena za konzumaciju.

Kako su pojasnili, sama mutnoća u vodi je posljedica prisustva zemljanih taloga nastalih naglim pojačavanjem podzemnih tokova voda, a što je posljedica velikih kišnih padavina. Tom prilikom u vodi se može povećati prisutnost bakterija koja često može biti proporcionalna količini mutnoće u vodi na izvorištu.

"Pojačane padavine su u početku dovele do blagog zamućenja vode, koje je primijećeno u ponedjeljak, 24. marta. S tim u vezi, na našoj web stranici objavili smo informaciju o blagom zamućenju vode te, iz predostrožnosti, preporučili prokuhavanje vode za osjetljive kategorije potrošača", navode iz Vodovoda.

Međutim, nakon novih oborina, u srijedu 26. marta ujutro, zabilježeno je naglo i značajno povećanje mutnoće, zbog čega je na službenoj stranici objavljena preporuka da se voda ne konzumira.

U vezi s medijskim navodima o prisutnosti bakterija, iz JP Vodovod Mostar naglašavaju da nisu davali nikakve tvrdnje o bakteriološkoj ispravnosti vode jer u tom trenutku nisu raspolagali laboratorijskim podacima.

"U našoj objavi niti jednom riječju nismo se osvrnuli na moguću prisutnost bakterija u vodi iz razloga što u tom trenutku nismo mogli imati nikakvih saznanja o tome", poručuju iz poduzeća.

Redovnu analizu ispravnosti pitke vode provodi Federalni zavod za javno zdravstvo, a u ovakvim situacijama uzorci se uzimaju i vanredno.