Procedura deportacije ka Srbiji iz zatvora u Valensiji, nekadašnjeg Zemunca i borca Arkanove garde Luke Bojovića, vodi se kao visokorizična akcija, u kojoj su ugroženi i pripadnici MUP Srbije koji učestvuju u njegovom provođenju. Bojović je meta cijelom kavačkom klanu, a u Beograd na Aerodrom "Nikola Tesla", ukoliko u posljednjem trenutku ne dođe do izmjena zbog bezbjednosti, trebalo bi da sleti večeras, piše Blic. Bojović je praktično vođa srbijanskog podzemlja.
Proces deportacije jednog od najpoznatijih i preživjelih bosova trebalo bi da počne za nešto manje od sat vremena. Po napuštanju zatvora u Valensiji u kojem je Bojović proveo posljednjih deset godina, tamošnja policija sprovest će ga do aerodroma u Madridu. Tu ga preuzimaju srbijanski policajci. Po slijetanju na beogradski aerodrom prva adresa na koju će Bojović otići u pratnji policije trebalo bi da bude stanica policije 29. novembar. >Tu će biti obavljen razgovor sa njim i identifikacija. To je standardna procedura vezana za ekstradicije i deportacije. Bojović će čuti da je u Srbiji slobodan čovjek jer se protiv njega ne vodi nijedan postupak. Ali, bit će mu saopšteno ono što i sam zna - da je njegova bezbjednost ugrožena.
Istekli dokumenti
Prema saznanjima Blica, zbog visokog rizika sprovođenja bosa Bojovićevog ranga, detalje putanje kretanja i vrijeme, do posljednjeg trenutka neće znati ni policajci koji u svemu učestvuju.
Bojoviću su tokom boravka u zatvoru u Valesiji, istekli svi dokumenti, tako da će morati da izvadi nova. Granicu prelazi sa papirima iz zatvora u Španiji, koja potvrđuju njegov identitet i eventualno dokumentom srbijanske ambasade.
Bojovića sa Beogradom povezuje dio porodice - majka i sestra. Dok je bio u zatvoru u Valensiji, ubijen mu je mlađi brat Nikola, koji nije povezivan sa kriminalom, i umro otac Vuk, čuveni direktor Zoološkog vrta u Beogradu. Dobro upućeni izvor kaže da ovdašnji organi tek treba da razgovaraju sa Bojovićem. Nije isključeno da ni tada neće dobiti adresu na koju će se on uputiti. Međutim, malo je vjerovatno da će Bojović otići u stan kod majke ili sestre. Ona se u međuvremenu udala za kapetana Dragana - Dragana Vasiljkovića (67), nekadašnjeg vođu paravojne jedinice “Knindže” i bliskog prijatelja pokojnog oca.
Vasiljković je pravosnažno osuđen na 13 i po godina robije zbog ratnog zločina u Kninu i Glini. Od prošle godine je slobodan čovjek. Prošle godine se i vjenčao sa sestrom Luke Bojovića i poznato je da žive na Avali.
Kako sada stvari stoje izvesnije je da će Bojović boraviti u nekom ‘štek stanu’. Bojović koga opisuju kao najvećeg mafijaša Balkana meta je cijelom kavačkom klanu i šefu Radoju Zviceru. Vraća se u zemlju u trenutku rata između škaljaraca i kavčana. Analitičari podzemlja međutim, navode Bojovićevu želju za osvetom. Njegovi izvorni neprijatelji više nisu među živima.
Smrt brata
Spekuliše se međutim, da lista za odstrel uvijek postoji i da će Bojović željeti da osveti smrt kuma Dragoslava Miloradovića, advokata i prijatelja Dragoslava Miše Ognjanovića, ali i saradnika Siniše Milića Bosketa. Iako su naručioci ubistva njegovog brata Nikole mrtvi, dobri poznavaoci prilika navode da kada je riječ o smrti brata, ne treba isključiti ni jatake koji su pružili utočište u Beogradu ubicama Nikole Bojovića.
Bojović je uhapšen u Valensiji tako što je praćena njegova supruga. U Španiji je 2014. godine osuđen na 18 godina zatvora zbog organizovanog kriminala. Ali mu se u kaznu računaju i prethodne dvije godine, koje je proveo u pritvoru. Za falsifikovanje isprava izrečeno mu je tri godine zatvora, za zločinačko udruživanje pet, a za posjedovanje oružja deset godina robije.
Kada je reč o Srbiji, Viši sud u Beogradu u augustu 2016. naredio je povlačenje potjernice za Bojovićem, jer je oslobođen optužbi za više ubistava i pokušaja ubistava u Srbiji. Za njim je 2010. bila raspisana potjernica jer je Tužilaštvo za organizovani kriminal pokrenulo istragu protiv njega zbog sumnje da je bio na čelu kriminalne grupe, kao i da je bio organizator ubistva Branka Jeftovića Jorge 2004. i pokušaja ubistva Andrije Draškovića i Zorana Nedovića Šoka. Poslije suđenja u odsustvu, Specijalni sud u Beogradu oslobodio ga je svih optužbi zbog nedostatka dokaza. Tu presudu potvrdio je i Apelacioni sud i tada je povučena potjernica za njim.