Analiza

Vojni stručnjak otkriva: Zašto Izrael nije započeo kopnenu ofanzivu kojom prijeti i hoće li uopće?

Bell je govorio o međunarodnom diplomatskom pritisku pod kojim se Izrael nalazi kako bi izbjegao eskalaciju situacije.
Foto: AA

Izraelska vojska je sugerirala da bi njena očekivana kopnena ofanziva na Gazu mogla biti "nešto drugačije". Sky News razgovarao je smo s vojnim analitičarom Seanom Bellom o očekivanoj izraelskoj kopnenoj ofanzivi – ili o njenim nedostacima do sada.

Bell je govorio o međunarodnom diplomatskom pritisku pod kojim se Izrael nalazi kako bi izbjegao eskalaciju situacije.

"Ono što je stvarno očito je da međunarodna zajednica, posebno Amerika, jako, jako želi izbjeći bilo kakvu kopnenu ofanzivu jer ne samo da bi to bilo opasno za IDF, već bi također povećalo civilne žrtve i riskiralo eskalaciju", rekao je.

"Ali, svaki dan koji prolazi međunarodni mediji sve više se fokusiraju na humanitarna pitanja koja su u toku, što će neizbježno postupno smanjivati potporu Izraelu."

Pa gdje nas to vodi?

Bell kaže da će Izrael proučavati Hamas decenijama i da će napraviti "glavnu listu ciljeva" ključne Hamasove infrastrukture, vodstva i skladišta oružja, koje je "prilično brzo" progonio iz zraka preciznim oružjem.

"Ali ne možete postići izraelski cilj uništenja Hamasa isključivo zračnom kampanjom", kaže on.

"Izraelci bi mogli uništiti 80% sposobnosti Hamasa u trenutnoj zračnoj kampanji, ali ako želi ići dalje, morat će pokrenuti kopnenu ofanzivu - a to nosi značajne rizike.

"Svjesni da će biti vrlo, vrlo teško potpuno uništiti Hamas, Izraelci moraju procijeniti je li ljudska cijena bilo koje kopnene ofanzive vrijedna koristi, zbog čega ovo i jeste glavni fokus međunarodnih diplomatskih napora."