Najviši američki vojni oficir održao je virtualni sastanak sa svojim kineskim kolegom, saopćio je Pentagon, u prvom takvom razgovoru u više od godinu dana, uz nadanja američkih zvaničnika da bi to moglo dovesti do šire obnove veza između dvije vojske.
Videotelekonferencija uslijedila je nakon sporazuma između američkog predsjednika Joea Bidena i kineskog predsjednika Xi Jinpinga prošlog mjeseca o obnovi vojnih veza koje je prekinuo Peking nakon što je tadašnja predsjedavajuća Zastupničkog doma Nancy Pelosi posjetila Tajvan u augustu 2022.
General američkog ratnog zrakoplovstva Charles Q’. Brown, načelnik Združenog štaba američke vojske, i general Liu Zhenli, zapovjednik kineske Narodne oslobodilačke vojske, "dotakli su se brojnih globalnih i regionalnih sigurnosnih pitanja", saopćio je Brownov ured.
Liu je načelnik Zajedničkog štaba Centralne vojne komisije (CMC), vojnog tijela odgovornog za kineske borbene operacije i planiranje.
Zvaničnici Pentagona kažu da je komunikacija između dvije vojske ključna za sprječavanje da pogrešni proračuni prerastu u sukob.
- General Brown razgovarao je o značaju zajedničkog rada na odgovornom upravljanju konkurencijom, izbjegavanju pogrešnih proračuna i održavanju otvorenih i direktnih linija komunikacije - saopćio je Brownov ured.
- General Brown ponovio je značaj uključivanja Narodnooslobodilačke vojske u suštinski dijalog kako bi se smanjila vjerovatnoća nesporazuma- navodi se u saopćenju.
Brown je kazao prošlog mjeseca da je poslao pismo Liuu u kome navodi da je otvoren za sastanke.
Liu je rekao da je od ključnog značaja za SAD i Kinu da razviju zdrav, stabilan i održiv odnos između dvije vojske i da SAD imaju "ispravno razumijevanje Kine", navodi se u saopćenju kineskog ministarstva odbrane u četvrtak navečer.
Američki zvaničnici upozorili su da bi čak i uz izvjesnu obnovu vojnih komunikacija, uspostava istinski funkcionalnog dijaloga između dvije strane mogla potrajati.
Neki analitičari kažu da Kina traži dvosmislenost u odnosima odbrane kako bi ograničila ono što Peking vidi kao američke vojne provokacije u regiji.
Washington i Peking u svađi su od budućnosti Tajvana pod demokratskom vladavinom do teritorijalnih pretenzija u Južnom kineskom moru. Diplomatski odnosi još se oporavljaju nakon što su SAD u februaru oborile navodni kineski špijunski balon.
O pitanju Tajvana, koje Kina smatra unutrašnjim pitanjem Kine, Liu je rekao da će kineske oružane snage odlučno braniti državni suverenitet i teritorijalni integritet nad njim.
Liu je također zatražio da SAD poštuju teritorijalni suverenitet Kine, te njena pomorska prava i interese u Južnom kineskom moru.
- Budite razboriti u riječima i djelima i poduzmite konkretne akcije kako biste očuvali regionalni mir i stabilnost i cjelokupnu situaciju u odnosima Kine i SAD-a - rekao je.
Liu se pojavio kao glavni kandidat za zamjenu kineskog ministra odbrane, generala Li Shangfua, koji je smijenjen prošlog mjeseca. Reuters je u septembru javio da je Li pod istragom zbog sumnje na korupciju u vezi s nabavkom i razvojem vojne opreme.
Brown je u Tokiju prošlog mjeseca priznao korupciju u kineskoj vojsci kada je upitan o Lijevoj smjeni i širim pitanjima u vojsci, ali je također primijetio "usklađenost s Xi Jinpingom i njegovim razmišljanjima dok nastavlja da konsoliduje vlast".
Lija su SAD sankcionisale 2018. zbog ugovora o oružju koji je sklopio sa Rusijom u ranijoj ulozi. Kina je zahtijevala da se sankcije - koje uključuju zabranu izdavanja viza i obavljanja američkih finansijskih transakcija - ukinu.
Liu (59) nije pod zapadnim sankcijama, prenosi Reuters.