Vojnici u zapadnoafričkoj državi Niger kažu da su izveli državni udar. Oni su na nacionalnoj televiziji objavili da su poništili ustav, suspendovali sve institucije i zatvorili državne granice.
Pobunjenici tvrde da sigurnosne snage upravljaju situacijom. Pozvali su spoljne partnere da se ne miješaju, prenosi B92.
Predsjednika Nigera Mohameda Bazuma drže vojnici predsjedničke garde. Prethodno mu je obećana "nepokolebljiva podrška Washingtona u razgovoru sa američkim državnim sekretarom Anthonyjem Blinkenom.
Generalni sekretar Ujedinjenih naroda Antonio Guterres je također rekao da je razgovarao sa predsjednikom i ponudio punu podršku UN.
Bazum je ključni zapadni saveznik u borbi protiv islamističkih militanata u zapadnoj Africi.
Dvije susjedne zemlje, Mali i Burkina Faso, doživjele su udare u džihadističkim pobunama posljednjih godina.
U obje zemlje su se nove vlasti posvađale sa Francuskom, bivšom kolonijalnom silom koja je ranije vladala Nigerom.
Bazum je izabran za predsjednika prije dvije godine u prvom mirnom, demokratskom prijenosu vlasti u Nigeru od njegove nezavisnosti od Francuske 1960. godine.
Zapadnoafrička nacija doživjela je četiri puča. Bazum je osujetio pokušaj puča nekoliko dana prije nego što je položio zakletvu.
Niger se bori sa dve islamističke pobune, jednom na jugozapadu, koja je došla iz Malija 2015. godine, i drugom na jugoistoku, koja uključuje džihadiste sa sjedištem u Nigeriji.
U zemlji su aktivne militantne grupe povezane sa Al-Qaedom i takozvanom Islamskom državom.
U televizijskom saopćenju, pukovnik Amadu Abdraman, sa još devet uniformisanih vojnika iza sebe, rekao je:
„Mi, odbrambene i sigurnosne snage, odlučili smo da stavimo tačku na režim kakav poznajete".