oprez

Volite osvježavajući okus dinje i lubenice? Nemojte pretjerivati, nisu baš zdrave

Uz lubenice u ovo doba godine prodaju se i velike količine dinja. Dinja sadrži kalij, kalcij, natrij, magnezij, sumpor, željezo, jod, vitamine A, C, E i skupine B.


Stručnjaci kažu kako se hranjive tvari iz ovih namirnica se bolje apsorbiraju kada se voće konzumira odvojeno, pa dinju i lubenicu ne treba miješati.


Porcija od 300 do 500 grama dnevno neće uzrokovati prejedanje i neće štetiti zdravlju gastrointestinalnog trakta. Preporučuje se jesti lubenicu i dinju u prvoj polovini dana, piše N1.

To će pomoći u izbjegavanju večernjih skokova nivoa šećera u krvi i poremećaja sna.


Umjerene količine lubenice ne predstavljaju ozbiljan zdravstveni rizik za većinu ljudi, no neki bi trebali biti oprezni, izvještava Medical News Today.

Prije svega dijabetičari. Lubenica je voće s prirodnim sadržajem šećera. Osobe s dijabetesom moraju unaprijed planirati unos ugljikohidrata u svoj dnevni jelovnik.

Lubenicu je bolje konzumirati cijelu nego kao sok jer se cijeđenjem uklanjaju vlakna pa tijelo lakše apsorbira šećer. To može povećati rizik od skokova glukoze.


Također, neki mogu razviti simptome alergijske reakcije, poput osipa, otoka i otežanog disanja, nakon što pojedu lubenicu. Ako se to dogodi, osobi je potrebna ljekarska pomoć jer alergijska reakcija ponekad može dovesti do anafilaksije – stanje opasno po život.

Jako je važno da dijabetičari i bolesnici koji uzimaju beta-blokatore, lijekove za srčane bolesti, budu oprezni pri jedenju dinje. Dinja osigurava oko 10 posto dnevnih potreba za kalijem, a beta-blokatori mogu uzrokovati povećanje nivoa kalija.


Osobe koje uzimaju beta-blokatore trebale bi dinju konzumirati u umjerenim količinama jer visok nivo kalija može dovesti do oštećenja bubrega.

Također, svi koji imaju problema s bubrezima trebali bi se posavjetovati s ljekarom prije nego što povećaju unos hrane bogate kalijem, poput dinje.