Gotovo polovina kandidata u njemačkoj saveznoj zemlji Sjeverna Rajna-Vestfalija (NRW) nije uspjela položiti ispit teorije za vozačku dozvolu, objavio je njemački TÜV.
U prošloj godini stopa neuspjeha polaganja ispita iz teorije iznosila je 44 posto, što je gotovo jednako visoka razina kao i 2023. godine (45 posto).
Istovremeno, broj pokušaja varanja na ispitima značajno je porastao – s 949 slučajeva u 2022. na čak 1368 u 2023. godini, navodi se u analizi TÜV-a.
Ukupno je prošle godine u NRW-u provedeno oko 447.000 teorijskih i 402.000 ispita vožnje.
Stručnjaci upozoravaju kako varanje na ispitima može predstavljati ozbiljan sigurnosni rizik. „Ako kandidati na nepošten način polože ispit i nemaju potrebno znanje o saobraćajnim propisima, to može značajno ugroziti sigurnost na cestama“, izjavio je Richard Goebelt, voditelj Odjela za vozila i mobilnost kod TÜV-a.
Često se koriste pomoćna sredstva poput šalabahtera ili zabranjene tehnologije, na primjer skrivenih slušalica. U svakom četvrtom slučaju druga se osoba lažno predstavlja kao kandidat koji polaže, a zapravo je osoba koja dođe na ispit umjesto kandidata.
Prema pisanju ADAC-a, cijena vozačke dozvole u Njemačkoj se kreće između 2.500 i 4.400 eura.
“TÜV-Verband zahtijeva, između ostalog, uvođenje elektronskih provjera napretka učenika u autoškolama kako bi se smanjio postotak onih koji padnu na ispitu. Na taj način moglo bi se osigurati da polaznici autoškole pristupe ispitu tek kada su dokazivo dovoljno pripremljeni”, rekao je Goebel.
Rezultati se temelje na podacima svih tehničkih stanica za preglede u Njemačkoj i prikupljeni su do 31. januara ove godine. Prema saopćenju TÜV-a, posebno je alarmantno što 58 posto onih koji varaju djeluje profesionalno.
S izuzetkom prevare sa zamjenskim vozačem, koja je kazneno relevantna, prevara se ne kažnjava ni kao kazneno djelo ni kao prekršaj. Goebel zahtijeva da tijela zadužena za izdavanje vozačkih dozvola dosljedno iscrpljuju pravni okvir.