Ministar zdravstva Kantona Sarajevo Haris Vranić predstavio je novi Pravilnik kojim će praktično biti ukinute liste čekanja za pacijente, o čemu je Raport već pisao. Vranić je kazao kako će se Pravilnikom osiguranicima obezbijediti što prijemčivija zdravstvena usluga te da će sve usluge koje su propisane Pravilnikom biti objavljene na web-stranici ministarstva. Pojasnio je da one, između ostalog, podrazumijevaju CT, magnetnu rezonansu, CT angiografiju, ultrazvuk srca, patohistološke nalaze, ergometriju, holter monitoring, odnosno procedure koje se ne mogu dugo čekati zbog procedure liječenja.
"Zdravstveni sektor kava smo smo zatekli je 30 godina ruiniran i podijeljen je na javno-zdravstveni i privatni segment, koji su po zakonu izjednačeni, a njihovi su nalazi validni. U javnom sektoru očito ne možemo odgovoriti svim pritiscima pacijenata da bi dobili uslugu koja im je potrebna za liječenje. S obzirom na to da građani izdvajaju enormna sredstva za liječenje, a ne mogu ostvariti to svoje pravo, Pravilnikom će dobiti mogućnost da je dobiju u nekoj drugoj ustanovi u roku od 30 dana bez obzira na to je li ona privatna ili javna. Zatim će se iznos u roku od 30 dana refundirati, prema referentnim federalnim cijenama", kazao je Vranić.
On je pozvao sve privatne ustanove koje budu preuzimale pacijente da na neki način, kako je rekao, kreditiraju pacijente, tako što građani neće direktno plaćati uslugu, nego će privatna ustanova na osnovu uputnice direktno refundirati novac od Zavoda zdravstvenog osiguranja KS. Istakao će kako bi se time spriječio još jedan put pacijenta.
"Refundacija mora biti izvršena u roku od 30 dana, prema pravom licu ili pacijentu.
Zatekli smo situaciju u kojoj pacijenti plaćaju obavezno zdravstveno osiguranje i kada ne mogu dobiti određenu uslugu u javnoj ustanovi, onda idu u privatnu i opet plaćaju. Imaju osiguranje, a moraju platiti pretragu da ne bio čekali mjesecima. Ovim Pravilnikom prekidamo taj lanac. Sredstva koje ste uplatili kroz osiguranje će biti umanjena svim ustanovama koje su pacijentu odredile termin koji će čekati mjesecima. Taj novac će pratiti pacijenta i on će ga potrošiti u odabranoj ustanovi, koja regularno obavlja svoj posao i i ima odobrenje Ministarstva za obavljanje svoje djelatnosti", kazao je Vranić.
Vranić je kazao kako je najviše pritužbi odnosilo na najveću zdravstvenu ustanovu, a to je Klinički centar Univerziteta u Sarajevu, zatim slijedi Opća bolnica "Prim. dr. Abdulah Nakaš", te JU Dom zdravlja KS.
"Sada će se jasno pokazati prava slika zdravstvenog sistema. On je u covidu dobro demaskiran, odnosno demaskirano je ono kako je vođen 30 godina. Sada će se detektirati ko i kako pravi liste čekanja pa ćemo vidjeti i opterećenost medicinskog kadra na osnovu parametara koji se budu pokazali.
Loša je organizacija rada unutar zdravstvenih ustanova, menadžmenti ne kontrolišu rad svojih uposlenika kada je u pitanju njihova iskorištenost, a treća stavka koju ne smijemo zaboraviti je situacija u kojoj imate smišljenu opstrukciju onoga što treba uraditi", kazao je Vranić.
Dodao je kako će se Pravilnikom ojačati zdravstvene usluge te će se uvezati javni i privatni sistem, a sve sa istim novcem.
"Pokušavamo unaprijediti zdravstveni sistem, jer smo naslijedili breme 30-godišnjeg rasula u kojem je loša koordijacija između nivoa.
U ministarstvu zdravstva KS sa Zavodom zdravstvenog osiguranja formiran je i Kooridnacioni tim za borbu protiv korupcije, što je bila jedna od sugestija naših zapadnih partnera, prije svega SAD. Jedan od vidova korupcije u zdravstvu koji je detektiran su liste čekanja koje se umjetno stvaraju kako bi se profitiralo", dodao je Vranić.