Kada govorimo o nastanku Dr. Martens čizama potrebno je vratiti se u 1945. godinu kada je doktor Klaus Maertens dok se oporavljao od povrede, kako bi sebi olakšao oporavak, kreirao potplat sa zračnim jastukom koji je zamijenio tradicionalni kožni potplat.
Godine 1947. udružio je snage s jednim od svojih prijatelja, inžinjerom Herbertom Funkom, s kojim je ponovno upotrijebio stare vojne zalihe i dizajnirao prototip čizme Dr. Martens kakvu danas poznajemo.
Tek je 1960. godine prvi model, nazvan '1.4.60', dobivši ime prema datumu proizvodnje, izašao iz britanske tvornice.
Čizme koje se vraćaju iz sezone u sezonu
Gležnjače, u svojim ranim danima, rezervirane za radničku klasu, Dr. Martens cipele kasnije etablirale kao jedan od simbola protestnih pokreta, uključujući punk. Nekoliko decenija nakon nastanka, gležnjače nisu više simbol buntovništva već modni predmet žudnje te su na njih oko bacile brojne zaljubljenice u modu i trendseterice.
Hit i u 2000-ima
Čizme koje su tokom godina ostale stalno prisutne, više kao prigušeni dodatak raznim stiovima nekoliko puta su doživljavale male vrhunce popularnosti, a posljednji put si bile veliki hit početkom 2000-ih.
A modne trendove posljednjih sezona više nego ikada obilježavaju oživljavanja modnih trendova; retro je in više nego ikada, boho chic nikada poželjniji.
Tako je ponovno došao red i na ove čvrste, klasične i više nego praktične gležnjače koje se nose na gotovo sve.
Nosi ih niz trendseterica i modela, od Akon Changkou, Jordan Daniels, Bella Hadid pa do Kaie Gerber i Kendall Jenner. A svima njima dopala se prepoznatljiva, pomalo buntovna silueta. A uz klasičan model s vezicama trendseterice i 'it' djevojke rado biraju i modele sa zatvaračem i te chelesa modele.