Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić jutros je demantirao medijske navode da se u ratu Azerbejdžana i Armenije koristi oružje iz Srbije, koje je prodao bosanac s crne liste Slobodan Tešić.
Mediji u Srbiji sad su objajavili činjenice te postavljau pitanje da li je Vučić samo loše obaviješten ili namjerno govori neistine o ulozi srpskog naoružanja u sukobima u Nagorno-Karabahu.
Portal Nova.rs je potom objavio činjenice.
"Sve je počelo još u julu ove godine, kada je zvanični Baku uputio protest Srbiji u kojem smatra da je isporuka oružja Armeniji od strane Srbije neprijateljski potez prema Azerbejdžanu, zato što je to oružje upotrebljeno protiv Azerbejdžana tokom sukoba u Tovuzu, javila je agencija Interfaks-Azerbejdžan.
Srpska javnost je ostala zatečena informacijom, s obzirom da nije bilo poznato da imamo aranžmane sa Armenijom ove vrste. Naročito zbog toga što je prijateljstvo Srbije i Azerbejdžana – premreženom i finansijskim dogovorima – bilo opšte poznato", piše Nova.rs.
Dalje navode kako su u periodu od 2013. do 2018. godine, Azerbejdžan i Srbija potpisali deklaracije o strateškom partnerstvu i o planu o zajedničkim akcijama u okviru strateškog partnerstva. U tim dokumentima, Baku i Beograd priznaju teritorijalni integritet dvije zemlje. Također, saradnja između strana potpisnica u domenu sigurnosti i odbrane prepoznata je kao jedan od prioriteta.
Nova.rs je od ministra trgovine Rasima Ljajića dobila priznanje da se izvor oružja u Armeniju zaista dogodio.
“Oružje je u Armeniju izvezla jedna privatna kompanija čije ime ne smijem da iznosim u javnost, vrijednost robe ne iznosi više od milion eura, a transportovana je iz Srbije u dvije ture, u maju i junu”, rekao je tada Ljajić.
Ministar je također rekao i da “Srbija ima odlične odnose sa Azerbejdžanom, to je naš dobar prijatelj, partner par ekselans, kakvog bi svako mogao samo da poželi.”
Istovremeno, NIN je objavio da je u pitanju oružje Slobodana Tešića i njegove fime “Vektura trans“. Oružje je bilo proizvedeno u fabrikama Krušik, Prva petoletka i Zastava oružje.
Prema tom ugovoru, trebalo je da bude isporučeno 142.000 mina različitih kalibara i 10 raketa Grad od 122 milimetra iz fabrike “Krušik”, a ugovoreno je i prevezeno najmanje 100 minobacača za mine kalibra 120 milimetara iz “Prve petoletke”, kao i tri protivavionska topa kalibra 20 milimetara oznake M55A4 iz “Zastava oružja“. Oružje je otpremljeno sa niškog aerodroma Konstantin Veliki na aerodrom u blizini Jerevana, glavnog grada Armenije, a još 16 letova sa oružjem iz srpskih fabrika je tokom 2019. godine sa niškog i beogradskog aerodroma “Nikola Tesla” otpremano do aerodroma kod Jerevana.
Interesantno je da je ovaj ugovor sa Jermenijom sklopljen gotovo u isto vreme dok je srpski predsednik Aleksandar Vučić dobijao počasti u Azerbejdžanu, kada je i potpisan Akcioni plan za strateško parnerstvo i niz biletarnih sporuzuma.
Sredinom augusta afera je dobila epilog: istvoremeno je u posjeti Azerbejdžanu bio ministar unutrašnjih poslova Stefanović, dok je u toj zemlji bio hapšen Eldar Hasanov, dugogodišnji ambasador Azerbejdžana u Srbiji, u akciji azerbejdžanske obavještajne službe zbog korupcije i pronevjere državnog novca.