nismo krivi

Vučić o sankcijama: Ovo je težak udarac ali nije Srbija meta već ruske kompanije

Nakon što je Kancelarija za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva finansija (OFAC) objavila je ažuriranu listu sankcionisanih ličnosti i firmi, a u kojoj se pominje i Naftna industrija Srbije, oglasio se Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije.

''Poštovani građani, Vlada RS prodala je NIS ruskom 2008. godine, predsjednik Tadić, premijer Koštunica, donijeli su odluku da prepustimo Gasprom, u prethodnih 16 godina, NIS je doprinijela budžetu, tako i brojnim razvojim projektima. Danas nekoliko dana pred promjenu vlasti, najmoćnija država na svijetu; SAD, uvele su sankcije NIS-u. Nije Srbija Amerikancima da bude meta, niti samo NIS, već je riječ o sveobuhvatnom udaru na ruske kompanije.

I večeras smo dobili akte, ali i sutra ćemo pričati o tome - rekao je predsjednik Srbije.

Kaže da Srbija nije krivac

''Nismo se miješali u globalni sukob velikih, sklonili smo se od svega, nikome na sjenku nismo stali. Danas smo suočeni sa teškim sankcijama. Ništa od vas građani nismo krenuli, sve smo otkrivali, iako su se američki partneri ljutili, ali nismo htjeli da vas lažemo. Zato vam i večeras kažem detalje o onome što smo dobili kao saznanje'' dodao je.

Ovo su veoma teške sankcije kaže Vučić.

''Ono što smo saznali, je da je riječ o veoma teškim sankcijama, na dva pravna osnova. Jedan iz 2014., drugi iz 2020. godine. A zašto? Zbog toga da bi bilo nemoguće da se izvrdaju sankcije. Sa jedne strane je nemoguće od trenutka kada su sankcije uvedene, da ruska strana proda svoje akcije, jer su ostavili otvoren prostor, dolazi po njihove sankcije.

Nadalje, pojasnio je šta se od njih traži.

''To znači potpuni izlazak, ne smanjenje ruskog interesa. NIS će moći redovno da posluje, ali plan vlasničke transformacije treba da bude odobren od Vlade SAD. Najavili su mogućnost konsultacije sa Srbijom, što ćemo mi sutra iskoristiti. Za sve imamo 45 dana, završno sa 25. februarom. Do tada moramo da završimo potpisivanje sa ruskom stranom, sve mora da bude gotovo, jedino eventualno finansijska transakcija da se produži do 12. maja, ali i to treba da odobri Vlada SAD. Srbija nije zemlja koja voli da krade, tako da se nadam da neće otići do tada'', naveo je.