vrh odbrambene industrije

Vučić se uzalud nadao francuskim Rafalima: Macronu smeta bliskost Srbije s Rusijom

Dassault Aviation trenutno odbija razgovore o mogućoj prodaji aviona Srbiji

Hoće li Srbija uskoro imati Rafale avione? To je potvrdio njezin predsjednik, koji je ove sedmice posjetio Pariz. Aleksandar Vučić povećava kupnju naoružanja, bilo europskog, kineskog ili ruskog: u deset godina srpski vojni proračun se utrostručio.

“Zaključili smo, čini mi se, konkretne dogovore oko kupnje Rafala, očekujem potpisivanje ugovora u naredna dva mjeseca, u prisustvu francuskog predsjednika, što je izuzetno važno za našu zemlju”, izjavio je iz Pariza.

Dassault Aviation trenutno odbija razgovore o mogućoj prodaji aviona Srbiji. Operacija, koja bi se vrtjela oko desetak aviona, mogla bi donijeti tri milijarde eura, ali Francuska namjerava dobiti potvrde o političkim zbivdešavanjima u zemlji prije nego što zaključi kupnju, piše francuski BFM.

Vojna potrošnja u porastu

“Sve europske zemlje se naoružavaju i mi to moramo učiniti”, izjavio je u martu Aleksandar Vučić. “Čak i mnogo više od ostalih, da ostanemo netaknuti i da možemo odvratiti moguće agresore (…) Nikada nisam u potpunosti zadovoljan, ali naše vojne sposobnosti od prije deset godina neusporedive su s onima današnjim.

Srbija izdvaja 2% svog BDP-a za vojsku. Ulaganja su posljednjih godina u stalnom porastu. Od 2012. do 2023. srpski vojni proračun se utrostručio i dosegnuo 1,4 milijarde eura. Više od ukupnih proračuna ostalih pet balkanskih zemalja.

Između 2014. i 2023. godine Srbija je potrošila 2,67 milijardi eura na nabavu oružja - prvenstveno za nabavku kineskog protuzračnog sistema FK-3, ruskih helikoptera Mi-17 i Mi-35, kao i ruskog protuzračnog odbrambenog sistema Pancir.

Blizina Rusije

Dosje Rafala je, međutim, složeniji. Parizu problem predstavlja bliskost šefa srbijanske države s ruskim kolegom Vladimirom Putinom. Iako je Srbija osudila rusku agresiju u Ukrajini, nije se pridružila zapadnim sankcijama.

Krajem marta, srbijanski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić posjetio je Moskvu, što je, prema mišljenju srbijanske diplomatije, bila prilika da se unaprijede "tradicionalno prijateljske veze Srbije i Rusije".

Povrh svega, kupnja iz Rusije i Kine nije prestala od invazije na Ukrajinu 2022. Srbijanski predsjednik u februaru je ponosno predstavio svoje najnovije akvizicije: ruske repelente, sistem protiv dronova, kao i kineske dronove. Obećao je i puštanje u proizvodnju eksplozivne bespilotne letjelice srpske proizvodnje do kraja 2024. godine.

“Republika Srbija nabavlja oružje i vojnu opremu s Istoka i Zapada”, objasnilo je srbijansko Ministarstvo odbrane u martu odgovarajući na pitanje AFP-a o kupnji iz Rusije i Kine, “tako što bira ono čije će karakteristike najviše poboljšati sposobnosti srpskih oružanih snaga”.

Potencijalna "smiješna" prodaja

Francuska je već neko vrijeme posvećena intenziviranju svoje odbrambene saradnje sa Srbijom. Bilateralni sporazum o odbrambenoj saradnji postoji od 2011., a obnovljen je od 2019. Saradnja koja nije za svačiji ukus.

“Bilo bi smiješno da Pariz, s jedne strane, spominje slanje vojske u Ukrajinu, a s druge strane prodaje izuzetno sofisticirano oružje jednom od najbližih saveznika Rusije”, kaže Jasmin Mujanović, istraživač političkih nauka.

Prodaja Rafala ovom savezniku Moskve "bila bi zabrinjavajuća jer bi omogućila curenje informacija u Kinu i Rusiju", smatra on.

Oko Srbije je uprto u Kosovo

Prema Bijeloj knjizi srbijanske odbrane, objavljenoj 2023., "najveći sigurnosni izazov" za Beograd nalazi se s druge strane granice s Kosovom, bivšom pokrajinom koja je postala neovisna na kraju krvavog rata - 13.000 mrtvih. Među traženim uvjetima francuski je predsjednik naveo i potrebu smirivanja napetosti u odnosima s Kosovom.

No, ako prodaja Rafala prođe, “mogli biste vidjeti francuske borbene avione koji se koriste za zastrašivanje Kosova”, upozorava Jasmin Mujanović.

Avion, koji je ušao u službu 2004. i trebao bi letjeti do 2060-ih, izvozni je vrh francuske odbrambene industrije. Sedam zemalja ima Rafale ili su sklopile komercijalne ugovore za njihovu kupnju: Egipat, Katar, Indija, Grčka, Indonezija, Ujedinjeni Arapski Emirati i Hrvatska.