U trenutku kada političke tenzije u Srbiji dosežu vrhunac, predsjednik te zemlje Aleksandar Vučić ispaljuje tezu o pripremama 'Vojvođanske platforme', koja navodno ima za cilj oduzimanje dijela vlasti koju Srbija trenutno ima u Vojvodini. Iako zvuči kao ozbiljna izjava, postavlja se pitanje, da li Vučić zaista traži stabilnost ili je ovo samo još jedan u nizu pokušaja da prikrije vlastitu političku nemoć?
Vučić je u panici
S obzirom na eskalaciju studentskih protesta i rast nezadovoljstva njegovom vladavinom, Vučić se očito nalazi u panici i traži svaki mogući način da barem ublaži probleme koji prijete destabilizirati njegov režim.
"To je ozbiljan pokušaj. Ne smijemo da mu se suprostavimo silom, već znanjem i odlaskom u narod da se objasni šta se dešava", rekao je Vučić na sjednici Vlade Srbije.
Međutim, njegov poziv na 'znanje' postavlja ozbiljno pitanje, je li stvarno riječ o pokušaju otpora rušiteljima države ili je ovo samo politička retorika kako bi se prikrio njegov stvarni cilj?
Da li znanje znači političku manipulaciju ili je to samo prikrivanje represivnih mjera koje će, prema svim najavama, ubrzo doći?
Svi su protiv nas
U isto vrijeme, Vučić se osvrnuo i na 'povećani pritisak' kosovskog premijera Aljbina Kurtija, koji pokušava izbaciti Srpsku listu sa izbora na Kosovu. Koliko god da je ova situacija izazvana političkim nesuglasicama, jasno je da Vučić na Kosovu ima svoju stratešku igru, koja ponovo ne uključuje želju za mirnim i stabilnim rješenjima.
Njegova retorika, koja se često svodi na 'svi su protiv nas', postavlja pitanje da li Vučić zapravo potiče dalju polarizaciju, umjesto da pruži stvarne odgovore i smiruje tenzije.
U međuvremenu Vučiću je stigao odgovor Lige socijaldemokrata Vojvodine.
Ova stranka, koja se zalaže za prava građana Vojvodine i kritikuje centralizaciju vlasti u Beogradu, poručila mu je da prestane s prijetnjama prema profesorima i učenicima koji učestvuju u blokadama škola. Što je još alarmantnije, navode, prijetnje otkazima, koje Vučićev kabinet upućuje prosvjetnim radnicima, podsjećaju na vladavinu radikalskih snaga iz 1990-ih, kada su vlasti pokušavale da ušutkaju opoziciju.
''Gospodine Vučiću, niko Vas ništa nije pitao za Autonomnu Pokrajinu Vojvodinu. Niste nadležni i samo mutite vodu i prodajete maglu, jer osjećate da Vam se tron drma. Strah Vas je od mladosti ove zemlje!'', poručili su iz ove stranke.
LSV je oštro reagovala, upozoravajući da građani neće dozvoliti napade na ustavna prava prosvjetnih radnika. Poručuju da će braniti njihova prava na slobodu mišljenja i političko izražavanje, što jasno ukazuje na opasnost da se politička pozadina koristi za ugnjetavanje svakog oblika opozicije.
Retorika ili strategija
Iako Vučić poziva na znanje kao odgovor, njegova politika i dalje ostavlja mnogo nedoumica. Jasno je da Vučić koristi ovu retoriku kako bi skrenuo pažnju sa protesta i rastućih i nezadovoljstva, dok istovremeno pokušava zadržati dominaciju nad političkim procesima. A što se tiče Vojvodine, njen status i politička budućnost sigurno neće biti laka tema za rješavanje.