Vijesti

Vulin nakon ‘najveće vježbe’: Pokazali smo da između Srba ne može i ne treba da bude granica

U Srbiji je, u prisutvu predsjednika Vlade Republike Srpske Radovana Viškovića i ministra unutrašnjih poslova Dragana Lukača, završena najveća do sada vježba Civilne zaštite "Sistem 2021", koja se sprovodila na 50 lokacija širom zemlje, u kojoj je učestvovala i Civilna zaštita RS u području rijeke Drine.

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin je kao izaslanik predsjednika Srbije Aleksandra Vučića poručio iz operativnog štaba kod Drine da je vježba, koja se odvijala od jutarnjih časova, uspjela.

"Sa nama su i naša braća iz Republike Srpske, predsjednik Vlade, ministar unutrašnjih poslova i ja im se zahvaljujem što su uzeli učešće u našoj vežbi, ali i što su pokazali da između Srba ne može i ne treba da bude granica, a da smo posebno tu jedni za druge kada god treba i gdje god treba, rekao je Vulin.

Prema njegovim riječima, u najvećoj vježbi Civilne zaštite, Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije, od kako je nastala moderna Srbija, 8.000 ljudi pokazalo je koliko je efikasno, sposobno i da Srbija može da bude mirna i sigurna, jer ima ko da brine o njoj, čak i u trenucima najvećih katastrofa.

On je naveo da su se na 50 lokacija širom Srbije vježbali realni uslovi, realne situacije, te da je po izvještajima, koje je dobio iz lokalnih štabova, sve prošlo kako treba, niko nije povrijeđen, a svi planovi su ispunjeni u potpunosti.

Vulin je napomenuo da mu je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić prije godinu dana naredio da organizuje upravo ovakvu vježbu, gdje će se vidjeti kako svi zajedno funckionišu i kako svi dijelovi društva, koji treba da zaštite građane Srbije, mogu i treba zajedno da rade.

"Ponosam sam što smo i to naređenje i taj zadatak ispunili. Vježbu ocenjujem sa vrlo dobro. Zahvaljujem svima. Ovim je vježba završena", rekao je Vulin.

Kod Loznice na Drini je održan jedini dio vježbe "Sistem 2021" gdje se mogla vidjeti prekogranična saradnja u zajedničkoj akciji spasavanja u vodi i sa obale u kome su učestvovali pripadnici Sektora za vanredne situacije, MUP-a, Žandarmerije, helikopterske jedinice MUP-a, Crvenog krsta Srbije i Republike Srpske kao i Uprave za civilnu zaštitu Republike Srpske uz sadejstvo Srpsko-ruskog humanitarnog centra u Nišu.

Vježba je prikazala spremnost svih službi u situaciji poplava na Drini i da evakuišu stanovništvo sa jedne na drugu obalu, ali i da spasu ljude koji su se našli zarobljeni u bujici.

Tom prilikom korišćeni su i motorni čamci, helikopteri kao i bespilotne letjelice.

Vremenski uslovi u Loznici tokom vježbe bili su slični onim prilikom elementarnih nepogoda što je izvođenje vježbe učinilo još realnijom, piše Srna.

I u drugim gradovima širom Srbije sprovedene su vježbe spasavanja kao što su evakuacija usljed opasnosti od poplava, požar na visini u urbanoj sredini, spasavanje nakon zemljotresa, sprečavanje izlivanja rijeke Save i odbrana od poplava, pucanje brane na jezeru Perućac.

Tu su i gašenje požara u podzemnom skladištu gasa Banatski dvor, nekontrolisano curenje hlora, spasavanje iz vode i evakuacija nakon poplava, borba sa poplavama, slijetanje autobusa u provaliju, a u Novom Sadu tehničko-tehnološka nesreća u Naftnoj-industriji Srbije.