Ekonomija

Wall Street pao četvrti dan zaredom

Na Wall Streetu su berzovni indeksi pali i u srijedu, četvrti dan zaredom, pa su zabilježili pad i u cijelom augustu jer su ulagači u defanzivi dok se čeka daljnje agresivno povećanje kamatnih stopa američke centralne banke.

Dow Jones skliznuo je 0.88 posto, na 31.510 bodova, dok je S&P 500 pao 0.78 posto, na 3955 bodova, a Nasdaq indeks 0.56 posto, na 11.816 bodova.

S&P 500 izgubio je gotovo 6 posto od petka, kada je predsjednik američke centralne banke Jerome Powell poručio da je potrebna oštra monetarna politika kako bi se inflacija stavila pod kontrolu i da nema brzog lijeka protiv rasta cijena.

To je na tržištu izazvalo strahovanja da će Fed povećati kamate više nego što se očekivalo i da će razdoblje povišenih kamata potrajati duže nego što se očekivalo.

"Powellov je prioritet suzbijanje inflacije"

„Powellov je prioritet suzbijanje inflacije, a to koliko će Fed biti agresivan u povećanju kamatnih stopa ovisi o budućim makroekonomskim podacima”, kaže Tim Ghriskey, strateg u kompaniji Ingalls & Snyder.

Fed je od marta podigao kamate za 2.25 postotnih bodova, a dodatno će ih povećati i na sjednici u septembru.

Prema procjenama na tržištu novca, postoji oko 70 posto izgleda da će Fed u septembru kamate povećati za 0.75 postotnih bodova. Procjenjuje se, također, da bi do kraja godine mogle iznositi 3.7 posto.

Loretta Mester, predsjednica ogranka Feda u Clevelandu, kazala je jučer da će centralna banka morati povećati kamate iznad 4 posto početkom iduće godine i držati ih neko vrijeme na toj razini kako bi svela inflaciju na ciljane razine Feda, a da zbog toga rastu rizici od recesije.

Nakon oštrog pada u prvoj polovici godine, od polovice juna do polovice augusta S&P 500 indeks snažno je porastao i dosegnuo najviše razine u četiri mjeseca. No, od tada je tržište ponovno u silaznoj putanji.

Zbog toga je u cijelom augustu Dow izgubio 4.1 posto, S&P 500 4.2, a Nasdaq indeks 4.6 posto, pa je to bio najslabiji august u posljednjih sedam godina.

„Posljednjih je sedmica tržište vrlo nestabilno jer se ulagači plaše da je nedavni snažni rast cijena dionica bio samo uspon na tržištu 'medvjeda' i da predstoji novi pad”, kaže Tim Ghriskey.

"Septembar je obično najslabiji mjesec u godini"

Nervozi na tržištu pridonosi i ulazak u septembar, što je obično vrlo slab mjesec za tržišta dionica.

„Septembar je obično najslabiji mjesec u godini. Septembar i februar su jedini mjeseci u kojima tržište u prosjeku bilježi pad, no septembar je jedini mjesec u godini u kojemu je dosad u historiji bilo zabilježeno više padova nego uspona tržišta”, kaže Sam Stovall, strateg u kompaniji CFRA.

I na evropskim su berzama cijene dionica jučer pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 1.05 posto, na 7284 boda, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0.97 posto, na 12.834 boda, a pariški CAC 1.37 posto, na 6125 bodova.