Na Wall Streetu su jučer cijene dionica porasle, iako je izvještaj o proizvođačkim cijenama pokazalo da inflacija u SAD ne popušta dovoljno brzo da bi američka centralna banka mogla oštrije srezati kamate. Dow Jones ojačao je 0.58 posto, na 41.096 bodova, dok je S&P 500 porastao 0.75 posto, na 5.595 bodova, a Nasdaq indeks 1.0 posto, na 17.569 bodova.
U svih 11 najvažnijih sektora S&P 500 indeksa cijene su dionica jučer porasle, što se uglavnom zahvaljuje korekciji nakon oštrog pada prošle sedmice. Nove vijesti, naime, nisu osobito poticajne. Nakon što je dan prije izvještaj o potrošačkim cijenama pokazao da je inflacija u SAD i dalje relativno visoka, to su jučer potvrdili i podaci o proizvođačkim cijenama.
Smanjenje kamatnih stopa za 0.25 postotnih bodova
U augustu su te cijene porasle više nego što su analitičari očekivali – 0.2 posto na mjesečnom nivou. Ti podaci nisu promijenili uvjerenje ulagača da će američka centralna banka u septembru smanjiti kamatne stope, prvi put nakon višegodišnjeg vođenja restriktivne monetarne politike.
No, sada je gotovo sigurno da će Fed kamate smanjiti za 0.25 postotnih bodova, a ne, kao što su se neki nadali, za 0.50 postotnih bodova.
"Ovosedmični podaci uglavnom su potvrdili tezu da će se privreda 'mekano prizemljiti', da neće biti recesije. Splasnule su nade u oštriji rez kamata Feda, no dokle god ulagači očekuju trend smanjenja kamata, izgledi za tržište kapitala su povoljni", kaže Peter Tuz, predsjednik u kompaniji Chase Investment Counsel.
Situacija na evropskim berzama
I na evropskim su berzama cijene dionica jučer porasle, nakon što je Evropska centralna banka po drugi put ove godine smanjila kamatne stope za 0,25 postotnih bodova kako bi potaknula rast ekonomije eurozone.
Londonski FTSE indeks ojačao je 0,57 posto, na 8.240 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 1,03 posto, na 18.518 bodova, a pariški CAC 0,52 posto, na 7.435 bodova.