Dolazak nekoliko djelotvornih vakcina za covid-19 i optimizam koji ga prati ne smije smanjiti naš oprez jer one neće uništiti virus, upozorila je u petak Svjetska zdravstvena organizacija.
"Vakcina ne znači da će covid nestati", rekao je Mike Ryan koji je u toj UN-ovoj agenciji zadužen za vanredne situacije, dodajući da vakcine "ne mogu same obaviti posao".
"Dosegnuli smo (...) točku pregiba krivulje pandemije. Pozivamo sve da i dalje ulažu napore u suzbijanju covida-19“, dodao je.
Čelnica za upravljanje pandemijom u WHO-u, Amerikanka Maria Van Kerkhove koja je bila u njegovu društvu, pozvala je sve da "razmisle o tome kako će se ponašati" u vrijeme Božića i novogodišnjih praznika kako bi se ograničilo širenje koronavirusa.
"Odluke koje sada donesemo (...) mogu za nas i našu porodicu značiti život ili smrt", istaknula je.
Pandemija koronavirusa kojim se zarazilo više od 65 miliona ljudi u svijetu a umrlo više od 1,5 miliona, ponovo se ubrzano širi diljem svijeta dok se neke zemlje pripremaju za masovnu vakcinaciju.
"Napredak ostvaren na području vakcina svima nam diže moral i sada napokon možemo vidjeti svjetlo na kraju tunela", rekao je glavni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus.
No upozorio je na "sve raširenije mišljenje da pandemija prolazi".
Britanija je prva i zasad jedina zemlja koja je odobrila vakcinu Pfizer/BioNTecha te je najavila da u utorak namjerava krenuti s kampanjom vakcinacije.
Američkoj agenciji za lijekove su se obratili Pfizer/BioNTech i kompanija Moderna i u slučaju da ih odobri te dvije vakcine bi bila na raspolaganju u Sjedinjenim Državama krajem ove godine. Evropska unija bi o odobrenju vakcine trebala odlučivati krajem decembra.
U Rusiji, predsjednik Vladimir Putine je zatražio da se krajem sljedeće sedmice počne s masovnom besplatnom vakcinacijom.
Prošli je mjesec Rusija objavila da je prema ispitivanjima na 40.000 dragovoljaca vakcinu Sputnjik V uspješno u 95 posto slučajeva, poput vakcine Pfizer/BioNTech.