Svijet

WHO poslao poruku zemljama koje žele krenuti s ublažavanjem mjera. Šta je ključno za povratak normalnom životu?

Zemlje koje kreću s ublažavanjem mjera pokrenutih kako bi se suzbilo širenje koronavirusa trebale bi pričekati najmanje dvije sedmice između svake faze tranzicije kako bi procijenile utjecaj takvih promjena, saopćila je danas Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).

Neke zemlje koje je virus najteže pogodio počele su razmišljati o ukidanju karantina i uspostavljanju prijelazne faze prema povratku u normalan život. WHO smatra da se takvi koraci trebaju poduzimati postepeno, kako bi se s vremenom procijenio utjecaj prethodnog koraka prije nego što se poduzme sljedeći, piše Reuters.

"Da bi se smanjio rizik od ponovnih žarišta, zemlje bi trebale mjere ukidati postepeno. Ograničenja na različitim radnim mjestima, u obrazovnim ustanovama i pri društvenim aktivnostima trebaju se smanjiti na temelju procjene epidemioloških rizika i socioekonomskih koristi", stav je WHO-a.

"U idealnom slučaju trebalo bi proći najmanje dvije sedmice (što odgovara inkubacijskom periodu Covida-19) između svake faze tranzicije, kako bi se omogućilo dovoljno vremena za razumijevanje rizika od nastajanja novih žarišta", dodaje Svjetska zdravstvena organizacija.

Naime, španska vlada je nekim građevinskim i trgovačkim kompanijama dozvolila nastavak rada iako trgovine, barovi i javni prostori ostaju zatvoreni barem do 26. aprila.

Italija, druga zemlja na svijetu po broju umrlih od koronavirusa (više od 21.000), i dalje još neko vrijeme namjerava zadržati mjere ograničenja dok je Danska, jedna od prvih evropskih zemalja koje su uvele svojevrsnu karantina, danas otvorila vrtiće i škole za učenike nižih razreda.