KONZUMIRAMO PUNO VIŠE

WHO preporučuje manje od 5 g dnevno: Ovi znakova upućuju na to da jedete previše soli

Pretjerani unos soli povezan je s raznim zdravstvenim problemima, uključujući visoki krvni pritisak, bolesti srca i probleme s bubrezima

So je bitan element u našoj prehrani jer obogaćuje okus i igra ključnu ulogu u održavanju raznih tjelesnih funkcija. Međutim, kao i mnoge dobre stvari, previše soli može biti štetno.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) preporučuje dnevni unos manji od pet grama (oko jedne čajne kašičice) soli, no prosječna osoba često konzumira puno više.

Pretjerani unos soli povezan je s raznim zdravstvenim problemima, uključujući visoki krvni pritisak, bolesti srca i probleme s bubrezima.

Povećana žeđ

Jedan od prvih znakova da konzumirate previše soli je pojačan osjećaj žeđi. Kada konzumirate višak soli, vaše tijelo pokušava održati ravnotežu zadržavanjem vode. To može dovesti do dehidracije, potičući vaše tijelo da traži više tekućine. Ako posežete za vodom češće nego inače, to može biti znak da je unos soli previsok.

Oticanje i nadutost

Pretjerana količina soli može dovesti do zadržavanja vode, uzrokujući oticanje i nadutost u različitim dijelovima tijela, poput ruku, stopala i gležnjeva. To se događa jer se bubrezi bore da eliminiraju višak natrija, što rezultira nakupljanjem tekućine u tkivima. Uporna nadutost i oticanje mogu ukazivati na potrebu da preispitate unos soli.

Visoki krvni pritisak

Možda najpoznatija posljedica konzumiranja previše soli je povišen krvni pritisak. Natrij ima tendenciju privlačenja vode, što dovodi do povećanog volumena krvi i, posljedično, višeg krvnog pritiska. S vremenom konstantno visoki krvni pritisak može opteretiti kardiovaskularni sistem, povećavajući rizik od srčanih bolesti, moždanog udara i drugih povezanih komplikacija.

Česte glavobolje

Pretjeran unos soli može doprinijeti glavoboljama i migrenama kod nekih osoba. Odnos između soli i glavobolja je složen, ali se smatra da visoke razine natrija mogu utjecati na protok krvi i doprinijeti vaskularnim promjenama koje izazivaju glavobolju. Ako imate česte glavobolje, možda biste trebali razmotriti unos soli kao mogući faktor.

Problemi s bubrezima

Bubrezi igraju ključnu ulogu u regulaciji ravnoteže soli u tijelu. Konzumacija previše soli može opteretiti bubrege, što s vremenom može dovesti do disfunkcije bubrega. Ako primijetite promjene u uzorcima mokrenja, poput češćih odlazaka na toalet ili drugačiju boju mokraće, to može biti znak da se vaši bubrezi nastoje izboriti s viškom natrija.

Iako je so bitna komponenta uravnotežene prehrane, ključna je umjerenost. Ako sumnjate da je vaš unos soli previsok, razmislite o promjenama prehrambenih navika, poput odabira svježe, cjelovite hrane umjesto prerađenih opcija i upotrebe bilja i drugih začina za obogaćivanje vaših jela.