Nakon ovosedmičnog putovanja u Afganistan, šef Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), koji se susreo s vodstvom talibana u Kabulu, rekao je u četvrtak da je saradnja s novim vodstvom od suštinskog značaja za afganistanski narod, javlja Anadolu Agency (AA).
"Osim ako se ne poduzmu hitne mjere, samo je pitanje vremena kada ćemo se suočiti s humanitarnom katastrofom u Afganistanu", rekao je generalni direktor WHO-a Tedros Ghebreyesus.
Prema njegovim riječima, afganistanski zdravstveni sistem je na rubu kolapsa i ako se hitno ne poduzmu mjere, zemlja će se suočiti s humanitarnom katastrofom.
"Kolaps u zdravstvenim uslugama utječe na dostupnost osnovne i neophodne zdravstvene zaštite, kao i na hitne mjere, iskorjenjivanje dječje paralize i napore u vakcinaciji protiv COVID-19", rekao je Ghebreyesus.
Šef WHO-a se sastao s članovima talibanskog vodstva, uključujući privremenog premijera, i partnerima UN-a, zdravstvenim radnicima i pacijentima te osobljem iz zdravstvene organizacije.
U razgovorima s talibanskim vodstvom, WHO je ponudila podršku i ubrzala proces ponovnog otvaranja srednjih škola za djevojčice u partnerstvu s drugim agencijama UN-a.
"Obrazovanje djevojčica ključno je za zaštitu i promicanje zdravlja stanovništva, ali i za izgradnju afganistanske zdravstvene radne snage u budućnosti", rekao je Ghebreyesus.
Prema njegovim riječima, fokus WHO-a je da podrži i održi "projekat Sehatmandi", okosnicu afganistanskog zdravstvenog sistema, pružajući njegu milionima ljudi kroz 2.300 zdravstvenih ustanova, uključujući i udaljena područja.
Međutim, zbog pauze u finansiranju velikih donatora, samo 17 posto ovih ustanova je potpuno funkcionalno, a dvije trećine ima zalihe esencijalnih lijekova.
WHO poziva međunarodne donatore da se brzo ponovo posvete finansiranju afganistanskog zdravstvenog projekta, kao što su to činili gotovo dvije decenije.
"Kao što znate, Afganistan je također jedna od dvije zemlje u svijetu u kojima je dječja paraliza i dalje endemična. Do sada je ove godine zabilježen samo jedan slučaj divljeg poliovirusa, u poređenju s 56 u 2020. godini", napomenuo je Ghebreyesus.
WHO i njeni partneri spremni su započeti kampanju vakcinacije cijele zemlje od poliomijelitisa (dječija paraliza) i uključiti vakcinaciju protiv ospica i COVID-a u integriranu kampanju.
"Ponavljamo dugoročnu posvećenost WHO-a poboljšanju zdravlja svih Afganistanaca i podsjećamo sve zainteresovane strane na naše kolektivne obaveze danas i u mjesecima i godinama pred nama", rekao je šef WHO-a.